PARTNER PORTALU
  • BGK

Zachodniopomorskie najlepiej chroni środowisko

  • PAP    21 grudnia 2009 - 07:20
Zachodniopomorskie najlepiej chroni środowisko

Województwo zachodniopomorskie jest krajowym liderem we wdrażaniu projektów dofinansowanych z programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”.
W województwie realizowane będą dwa duże projekty odbudowy brzegu morskiego: warta 88 mln zł inwestycja na 3 km plaży w Kołobrzegu (podpisano już umowę na dofinansowanie 74 mln zł z funduszy unijnych) i szacowana na 170 mln zł inwestycja na 8 km plaży w Darłowie (projekt jest na etapie oceny).

Realizowane będą też cztery inwestycje z zakresu gospodarki wodno-ściekowej: w Rewalu (prace budowlane trwają, projekt ma zakończyć się w czerwcu 2010 r.), w Unieściu, Goleniowie i Wałczu. Całkowita wartość tych inwestycji wynosi 210 mln zł, unijne dofinansowanie to 111 mln zł.

Dwa kolejne projekty wodno-ściekowe kilka dni temu otrzymały zapewnienie o dofinansowaniu. Chodzi o budowę kanalizacji sanitarnej w gminie Dębno i kompleksowe uporządkowanie gospodarki ściekowej w Trzebiatowie.

Na liście kluczowych inwestycji współfinansowanych przez UE w ramach programu jest pięć zachodniopomorskich projektów: budowa sieci wodno-kanalizacyjnej w dorzeczu Parsęty, budowa zakładów termicznego przekształcania odpadów w Szczecinie i Koszalinie, budowa przeciwpowodziowych zabezpieczeń w dolinach rzek Parsęta i Rega. Unijne dofinansowanie do tych inwestycji wynosi 748 mln zł.

O wpisanie na listę projektów kluczowych ubiegają się jeszcze cztery zachodniopomorskie inwestycje o łącznej wartości 4 mld zł i wnioskowanym dofinansowaniu z UE na poziomie 831 mln zł.

Chodzi o budowę przeciwpowodziowych zabezpieczeń Szczecina, Polic, terenów przylegających do jeziora Dąbie i Zalewu Szczecińskiego, podobną inwestycję na terenie zlewni jeziora Jamno i przepływającej przez Koszalin rzeki Dzierżęcinki; budowę terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu; budowę podziemnego magazynu gazu w Marianowie.

Najnowszym projektem, który będzie dofinansowany z programu jest budowa sieci kanalizacyjnej w południowo-zachodniej przemysłowo-mieszkalnej części Koszalina. W sobotę (19 grudnia) wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski podpisał potwierdzenie przyznania miastu pieniędzy na ten cel.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • zielony, 2010-02-11 22:46:25

    50% śmieci z województwa trafia na teren wysypiska w Mirosławcu a to teren niby proekologiczny.Miasto,gdzieprodukuje się jedną z wiodących wód w Polsce ...ciekawe jak długo i kiedy dojdzie do katastrofy ekologicznej