PARTNER PORTALU
 • BGK

Zachodniopomorskie: Radni bronią "wiatraków"

 • pt    30 września 2016 - 19:39
Zachodniopomorskie: Radni bronią "wiatraków"
Nowe prawo stanowi m.in., że wiatraki będą mogły być stawiane w nie mniejszej niż 10-krotność ich wysokości odległości od domów (fot.fotolia)

• Zachodniopomorscy radni apelują do rządu o zmiany zapisów tzw. ustawy wiatrakowej.
• Ich zdaniem przyjęte przepisy godzą w interesy mieszkańców takich regionów jak Pomorze Zachodnie i wstrzymują rozwój lokalnej gospodarki.
Województwo zachodniopomorskie jest krajowym liderem w energetyce odnawialnej. 25% mocy krajowych źródeł energetyki wiatrowej - najwięcej w Polsce – znajduje się na Pomorzu Zachodnim.

Region wytwarza 35,1% energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (Polska 12,5%), a udział energii z OZE w zużyciu energii elektrycznej w regionie wynosi 51,7% (w Polsce 13,1%), co stawia zachodniopomorskie na pozycji krajowego lidera w energetyce odnawialnej.

Zgodnie z obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego pod lokalizację farm wiatrowych przeznaczono obszary dla lokalizacji blisko 2200 MW nowych mocy.

Jak piszą radni zalecenia określone w uchwalonym w 2010 roku Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Zachodniopomorskiego określają wystarczające parametry zapewniające ochronę społeczności lokalnych i środowisko przed oddziaływaniem elektrowni wiatrowych.

Podkreślają, że firmy z sektora energii wiatrowej należą w województwie do jednego z najbardziej innowacyjnych i tworzą, głównie na terenach poprzemysłowych i z dużymi problemami strukturalnymi, około 4 tys. bezpośrednich miejsc pracy oraz kolejne w sektorach powiązanych (obsługa inwestycji w sektorze bankowym, badania i programy dydaktyczne uczelni wyższych, usługi instytucji otoczenia biznesu).

- Ustawa doprowadzi do zablokowania rozwoju sektora energetyki odnawialnej, przyczyniając się jednocześnie do poważnych negatywnych konsekwencji gospodarczych i społecznych, co rodzi nasze głębokie zaniepokojenie – czytamy apelu.

– Nowe regulacje prawne znacznie obniżają dochody gmin i utrudniają, a nawet uniemożliwiają prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie energetyki wiatrowej – komentuje wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa.

Zgodnie z nowymi przepisami potencjał lokalizacji elektrowni wiatrowych w woj. zachodniopomorskim zostanie ograniczy od ok. 85% do 99%.

- W ustawie całkowicie pominięto fakt, że transformacja energetyczna mająca miejsce w takich regionach jak Pomorze Zachodnie, zmierzająca do dywersyfikacji źródeł energii i uniezależnienia od paliw kopalnych mających dewastujący wpływ na zdrowie mieszkańców poprzez emisję zanieczyszczeń i dwutlenku węgla, zostanie w toku zmian ustawowych zablokowana, co godzi w podstawowy interes mieszkańców tego regionu – piszą radni.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • ADG, 2016-10-26 23:22:42

  .... super .Maja dobrze nawodniony teren , rozkradzione szkółki , powoli aczkolwiek starannie niszczony właśnie wiatrakami drzewostan, uprawy.Wiedza radni co robia , zasadza na zdegradowanych terenach OXYTREE.To dopiero będzie sukces jak te mutanty wypija wody głębinowe .Z pięknego Pojezierza zost...anie micik czyli pustynia Gobi, której zielone przed tysiącamilat podobni do dzisiejszych radnych zamienili w to co widzimy.Gratulacje państwo radni, oby tak dalej.Pałace już sa identyczne ja Brandenburgii , Choiciażby pałac w Mirzęcinie zwanym niegyś Mięlęcinem , czy Zamek w Tucznie , czy Tucznie Zapata .Pracujcie dalej. Restauruja klasztor pobenedyktyński przyda się.Tam mady.ADG  rozwiń
 • ..., 2016-10-03 15:04:44

  Do diament: pewnie, kominy są ładniejsze!
 • diament, 2016-10-03 08:07:22

  Zaciekła obrona wiatraków ma drugie dno, nikt rozsadny nie może bronić bezuzytecznych i dewastujacych krajobraz i życie mieszkańców turbin wiatrowych.