PARTNER PORTALU
  • BGK

Zagrożone spalarnie

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    5 czerwca 2010 - 07:33
Zagrożone spalarnie

Miasta nie radzą sobie z inwestycjami w spalarnie odpadów. Resort środowiska musi wybrać nowe projekty, aby nie stracić miliarda euro z Unii.
Samorządy muszą do końca czerwca złożyć gotowe projekty. Wniosek o dofinansowanie inwestycji wartej 400 mln zł złożyła Bydgoszcz. Jednak plany miasta pokrzyżował wydany kilka dni temu wyrok wojewódzkiego sądu apelacyjnego, który unieważnił decyzję środowiskową planowanego zakładu. Zabiegały o to organizacje ekologiczne, a także część mieszkańców – informuje „Rzeczpospolita”

Na rządowej liście kluczowych projektów jest 11 spalarni. Ich budowa ma pochłonąć 6 mld zł. Dwie trzecie tej sumy samorządy planowały pozyskać z funduszy unijnych, ale muszą do końca czerwca złożyć gotowe projekty.

Taki warunek postawiło Ministerstwo Środowiska, bo tylko wtedy inwestycje w gospodarkę odpadami mają szanse na skorzystanie z unijnych pieniędzy z programu na lata 2007-2013.

Zdaniem ekspertów Bydgoszcz nie ma teraz szansy na zdobycie dotacji. Pozostałe miasta mają podobne problemy z decyzjami środowiskowymi, dlatego część zamierza zrezygnować z dotacji unijnych i w ich miejsce poszukać kapitału prywatnego.

Olsztyn, który razem z 37 gminami miał plan wydania na gospodarkę odpadową 518 mln zł, zamierza zrealizować mniejszy projekt – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.