PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakaz wjazdu diesli do miasta. Sąd popiera

  • aw/PAP    28 lipca 2017 - 17:13
Zakaz wjazdu diesli do miasta. Sąd popiera
fot.pixabay

Sąd administracyjny w Stuttgarcie orzekł w piątek (28 lipca), że zdrowie mieszkańców jest ważniejsze od interesów kierowców. Sędziowie uznali, wbrew władzom Stuttgartu, że wprowadzenie zakazu wjazdu do miasta samochodów z silnikiem Diesla jest dopuszczalne.
Niemiecka organizacja ekologiczna Deutsche Umwelthilfe wystąpiła do sądu o wydanie zakazu wjeżdżania do Stuttgartu pojazdów na olej napędowy ze względu na zanieczyszczenie powietrza.

Władze stolicy kraju związkowego Badenia-Wirtembergia wnioskowały o wykluczenie takiej ewentualności. Ich zdaniem wystarczającym zabiegiem pozwalającym na poprawę jakości powietrza jest realizowane obecnie unowocześnienie starszych silników Diesla.

Zdaniem sędziów realizowany przez władze plan ograniczenia zanieczyszczeń powietrza jest niewystarczający i musi zostać poprawiony, a jednym z jego elementów powinien być czasowy zakaz poruszania się po ulicach pojazdów z silnikiem Diesla. - Ochronę zdrowia należy cenić wyżej niż interesy kierowców Diesla - orzekli sędziowie.

Niemieckie media traktują orzeczenie sądu w Stuttgarcie jak wyrok precedensowy, który będzie miał wpływ na decyzje w innych dużych miastach Niemiec.

Stuttgart ma najbardziej zanieczyszczone powietrze ze wszystkich niemieckich miast. Dotyczy to zarówno zapylenia, jak i zawartości dwutlenku azotu w powietrzu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.