PARTNER PORTALU
 • BGK

Zakopane musi walczyć ze smogiem tak jak Kraków

 • pt    8 maja 2015 - 14:56
Zakopane musi walczyć ze smogiem tak jak Kraków
Ekolodzy i mnieszkańcy apaleują do władz Zakopanego o walkę o smogiem - fot.mat.prasowe

Ekolodzy domagają się od władz Zakopanego zdecydowanej walki ze smogiem. Jako wzór przedstawiają samorząd Krakowa.
Z inicjatywy Podhalańskiego Alarmu Smogowego i Polskiej Zielonej Sieci w stolicy Tatr odbyło się specjalne spotkanie z udziałem wiceburmistrza i radnych Zakopanego oraz przedstawicieli miasta Krakowa i małopolskiego urzędu marszałkowskiego.

Jako wzór do naśladowania aktywiści przedstawili samorządowcom z Zakopanego ich krakowskich kolegów.

Zaproszeni samorządowcy z Krakowa mówili podczas spotkania o swoich doświadczeniach w walce ze smogiem.

Społecznicy z Alarmu Smogowego przypomnieli, że w sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza w Zakopanem regularnie przekracza dopuszczalne normy. Średnioroczne stężenie rakotwórczego benzoapirenu przekracza normę prawie 9-krotnie.

Przez ponad 80 dni w roku odnotowuje się też przekroczenia stężeń pyłu zawieszonego PM10 . Głównym źródłem zakopiańskiego smogu są domowe piece, w których pali się węglem, drewnem, a czasem nawet odpadkami.

- Choć jest już maj na Podhalu dopiero teraz kończy się sezon smogowy. Władze Zakopanego powinny wykorzystać nadchodzące miesiące i podjąć działania, dzięki którym zakopiański smog jesienią znów nie trafi na czołówki gazet – mówił Piotr Manowiecki z Podhalańskiego Alarmu Smogowego

. – W całej Polsce bardzo szybko rośnie świadomość problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Jeśli już dzisiaj nie podejmiemy walki ze smogiem, Zakopane może mieć za kilka lat poważne trudności z przyciągnięciem turystów.

Członkowie organizacji ekologicznych namawiali władze Zakopanego do pójścia w ślady Krakowa, np. wprowadzania zakazu używania paliw stałych, w tym węgla, do ogrzewania mieszkań i domów w mieście.

- Krakowski samorząd podjął w sprawie smogu stanowcze działania. To bardzo ważne, żeby władze Zakopanego również nie chowały głowy w piasek i nie udawały, że problem nie istnieje. Dobrze, że poszukują rozwiązań i chcą czerpać z doświadczeń innych miast walczących ze złą jakością powietrza – mówiła Małgorzata Małochleb z Polskiej Zielonej Sieci.

Aktywiści Podhalańskiego Alarmu Smogowego przekazali na ręce wiceburmistrza Wiktora Łukaszczyka, apel o walkę z brudnym powietrzem.

Petycja została podpisana przez ponad tysiąc osób – mieszkańców miasta, odwiedzających je turystów oraz internautów z całej Polski.

Domagają się oni podjęcia działań, które sprawią, że powietrze w Zakopanem będzie spełniać normy czystości określone w polskim prawie oraz postulują m.in. wsparcie mieszkańców w wymianie ogrzewania na bardziej ekologiczne i dofinansowanie termomodernizacji budynków.

Apelują również o efektywne wykorzystanie dostępnych środków unijnych i krajowych przeznaczonych na walkę z zanieczyszczeniem powietrza.

Efektem spotkanie było powołanie grupy roboczej ds. walki z zanieczyszczeniem powietrza, w skład której wejdą przedstawiciele rady i urzędu w Zakopanem, Podhalańskiego Alarmu Smogowego oraz Polskiej Zielonej Sieci.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • citizen, 2016-07-02 09:05:05

  Zakopane tak bardzo walczy ze smogiem, ze wciąż powstają nowe parkingi- tym razem powstał kolejny, tuz u granic TPNu i Natura 2000 na ulicy Bulwary Słowackiego zabytkowa Hata Tea parking o powierzchni 2000 m2
 • Eterno Vagabundo, 2015-05-16 09:25:46

  Uzdrowiska otulają Smogu szare chmury, Bo to autkiem każdy musi Jechać przecie w góry.
 • gos, 2015-05-08 16:38:33

  Powinni władze Zakopanego pozwać i żądać odszkodowania, tak jak to miało miejsce w Muszynie, taka słowiański sposób walki ze smogiem;)