Zakopane musi walczyć ze smogiem tak jak Kraków

Ekolodzy domagają się od władz Zakopanego zdecydowanej walki ze smogiem. Jako wzór przedstawiają samorząd Krakowa.
Zakopane musi walczyć ze smogiem tak jak Kraków
Ekolodzy i mnieszkańcy apaleują do władz Zakopanego o walkę o smogiem - fot.mat.prasowe

Z inicjatywy Podhalańskiego Alarmu Smogowego i Polskiej Zielonej Sieci w stolicy Tatr odbyło się specjalne spotkanie z udziałem wiceburmistrza i radnych Zakopanego oraz przedstawicieli miasta Krakowa i małopolskiego urzędu marszałkowskiego.

Jako wzór do naśladowania aktywiści przedstawili samorządowcom z Zakopanego ich krakowskich kolegów.

Zaproszeni samorządowcy z Krakowa mówili podczas spotkania o swoich doświadczeniach w walce ze smogiem.

Społecznicy z Alarmu Smogowego przypomnieli, że w sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza w Zakopanem regularnie przekracza dopuszczalne normy. Średnioroczne stężenie rakotwórczego benzoapirenu przekracza normę prawie 9-krotnie.

Przez ponad 80 dni w roku odnotowuje się też przekroczenia stężeń pyłu zawieszonego PM10 . Głównym źródłem zakopiańskiego smogu są domowe piece, w których pali się węglem, drewnem, a czasem nawet odpadkami.

- Choć jest już maj na Podhalu dopiero teraz kończy się sezon smogowy. Władze Zakopanego powinny wykorzystać nadchodzące miesiące i podjąć działania, dzięki którym zakopiański smog jesienią znów nie trafi na czołówki gazet – mówił Piotr Manowiecki z Podhalańskiego Alarmu Smogowego

. – W całej Polsce bardzo szybko rośnie świadomość problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Jeśli już dzisiaj nie podejmiemy walki ze smogiem, Zakopane może mieć za kilka lat poważne trudności z przyciągnięciem turystów.

Członkowie organizacji ekologicznych namawiali władze Zakopanego do pójścia w ślady Krakowa, np. wprowadzania zakazu używania paliw stałych, w tym węgla, do ogrzewania mieszkań i domów w mieście.

- Krakowski samorząd podjął w sprawie smogu stanowcze działania. To bardzo ważne, żeby władze Zakopanego również nie chowały głowy w piasek i nie udawały, że problem nie istnieje. Dobrze, że poszukują rozwiązań i chcą czerpać z doświadczeń innych miast walczących ze złą jakością powietrza – mówiła Małgorzata Małochleb z Polskiej Zielonej Sieci.

Aktywiści Podhalańskiego Alarmu Smogowego przekazali na ręce wiceburmistrza Wiktora Łukaszczyka, apel o walkę z brudnym powietrzem.

Petycja została podpisana przez ponad tysiąc osób – mieszkańców miasta, odwiedzających je turystów oraz internautów z całej Polski.

Domagają się oni podjęcia działań, które sprawią, że powietrze w Zakopanem będzie spełniać normy czystości określone w polskim prawie oraz postulują m.in. wsparcie mieszkańców w wymianie ogrzewania na bardziej ekologiczne i dofinansowanie termomodernizacji budynków.

Apelują również o efektywne wykorzystanie dostępnych środków unijnych i krajowych przeznaczonych na walkę z zanieczyszczeniem powietrza.

Efektem spotkanie było powołanie grupy roboczej ds. walki z zanieczyszczeniem powietrza, w skład której wejdą przedstawiciele rady i urzędu w Zakopanem, Podhalańskiego Alarmu Smogowego oraz Polskiej Zielonej Sieci.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Zakopane tak bardzo walczy ze smogiem, ze wciąż powstają nowe parkingi- tym razem powstał kolejny, tuz u granic TPNu i Natura 2000 na ulicy Bulwary Słowackiego zabytkowa Hata Tea parking o powierzchni 2000 m2

citizen, 2016-07-02 09:05:05 odpowiedz

Uzdrowiska otulają Smogu szare chmury, Bo to autkiem każdy musi Jechać przecie w góry.

Eterno Vagabundo, 2015-05-16 09:25:46 odpowiedz

Powinni władze Zakopanego pozwać i żądać odszkodowania, tak jak to miało miejsce w Muszynie, taka słowiański sposób walki ze smogiem;)

gos, 2015-05-08 16:38:33 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE