Zakopane, RPO: Zakopane nie powinno pobierać opłaty miejscowej

Rzecznik Praw Obywatelskich przyłączył się do skargi Fundacji Prawnicy dla Ziemi, która kwestionuje prawo miasta do pobierania opłaty miejscowej, tzw. klimatycznej.
Zakopane, RPO: Zakopane nie powinno pobierać opłaty miejscowej
Zakopane zapowiedziało, że będzie w sądzie broniło prawa do pobierania opłaty klimatycznej (fot.wikipedia)

Fundacja Prawnicy dla Ziemi zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie prawo miasta do pobierania opłaty miejscowej, tzw. klimatycznej.

Teraz fundacja zyskała sprzymierzeńca - jest nim Rzecznik Praw Obywatelskich, który przyłączył się do pozwu.

Jak napisano w komunikacie wydanym przez Rzecznika, przyłączył się on do postępowania, bo wymaga tego ochrona wolności i praw człowieka i obywatela, gwarantowanych Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, a rozstrzygnięcie w sprawie będzie miało istotne znaczenie dla ukształtowania sytuacji prawnej obywateli.

Czytaj też: Turyści nie chcą płacić za smog w Zakopanem

Fundacja zarzuca radzie miasta Zakopane, że nie miała podstaw prawnych do uchwalenia opłaty. Jak podkreślają w fundacji prawo pozwala pobierać opłatę miejscową tylko w tych miejscowościach, które znajdują się w strefach, gdzie nie zanotowano przekroczenia poziomów stężeń szkodliwych substancji w powietrzu.

Zakopane zapowiedziało, że będzie w sądzie broniło prawa do pobierania opłaty. Według burmistrza Leszka Doruli pozwala na to fakt, że Zakopane wraz z sąsiednimi gminami podejmuje działania proekologiczne – czynią starania o dotacje na wymianę kotłów i niskoemisyjny transport miejski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Zakopane wygra tę batalię, podobnie jak Wisła, która rozegrała sprawę taktycznie i wygrała w WSA.....

antySMOGman, 2016-10-31 11:14:53 odpowiedz

niechże nie rozśmieszają ludzi - od dziesiątków lat Zakopane zajmuje się tylko sciąganiem haraczu od turystów, ale w dziedzinie ochrony środowiska, zwłaszcza powietrza nie robi absolutnie nic!

ariel, 2016-10-29 19:53:15 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE