PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakopane, RPO: Zakopane nie powinno pobierać opłaty miejscowej

  • pt    28 października 2016 - 10:53
Zakopane, RPO: Zakopane nie powinno pobierać opłaty miejscowej
Zakopane zapowiedziało, że będzie w sądzie broniło prawa do pobierania opłaty klimatycznej (fot.wikipedia)

Rzecznik Praw Obywatelskich przyłączył się do skargi Fundacji Prawnicy dla Ziemi, która kwestionuje prawo miasta do pobierania opłaty miejscowej, tzw. klimatycznej.
Fundacja Prawnicy dla Ziemi zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie prawo miasta do pobierania opłaty miejscowej, tzw. klimatycznej.

Teraz fundacja zyskała sprzymierzeńca - jest nim Rzecznik Praw Obywatelskich, który przyłączył się do pozwu.

Jak napisano w komunikacie wydanym przez Rzecznika, przyłączył się on do postępowania, bo wymaga tego ochrona wolności i praw człowieka i obywatela, gwarantowanych Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, a rozstrzygnięcie w sprawie będzie miało istotne znaczenie dla ukształtowania sytuacji prawnej obywateli.

Czytaj też: Turyści nie chcą płacić za smog w Zakopanem

Fundacja zarzuca radzie miasta Zakopane, że nie miała podstaw prawnych do uchwalenia opłaty. Jak podkreślają w fundacji prawo pozwala pobierać opłatę miejscową tylko w tych miejscowościach, które znajdują się w strefach, gdzie nie zanotowano przekroczenia poziomów stężeń szkodliwych substancji w powietrzu.

Zakopane zapowiedziało, że będzie w sądzie broniło prawa do pobierania opłaty. Według burmistrza Leszka Doruli pozwala na to fakt, że Zakopane wraz z sąsiednimi gminami podejmuje działania proekologiczne – czynią starania o dotacje na wymianę kotłów i niskoemisyjny transport miejski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • antySMOGman, 2016-10-31 11:14:53

    Zakopane wygra tę batalię, podobnie jak Wisła, która rozegrała sprawę taktycznie i wygrała w WSA.....
  • ariel, 2016-10-29 19:53:15

    niechże nie rozśmieszają ludzi - od dziesiątków lat Zakopane zajmuje się tylko sciąganiem haraczu od turystów, ale w dziedzinie ochrony środowiska, zwłaszcza powietrza nie robi absolutnie nic!