PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakopane w tym roku już 49 razy przekroczyło normy dla smogu

  • pt    12 grudnia 2017 - 12:40
Zakopane w tym roku już 49 razy przekroczyło normy dla smogu
W wyroku WSA w Krakowie z 10 lipca 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził nieważność uchwały w sprawie opłaty miejscowej w Zakopanem (fot. pgi.gov.pl)

Powietrze w Zakopanem tym roku już 49 razy przekroczyło normy jakości, a do końca 2017 roku jeszcze kilkanaście dni szczytu sezonu grzewczego i największy najazd turystów.
• Zbliża się czas ferii świątecznych, podczas których zimową stolicę Polski znów odwiedzi wielu turystów.

• Turyści zapłacą opłatę miejscową za każdą dobę spędzoną w mieście, ponieważ pomimo niekorzystnego dla siebie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego miasto nie zrezygnowało z jej poboru.

• Turyści nadal są zmuszeni płacić 2 zł za każdy dzień pobytu w Zakopanem.

- Władze Zakopanego chwalą się, że stan powietrza nie jest taki zły, bo w innych miejscowościach bywa jeszcze gorszy. Marne to pocieszenie dla kogoś, kto chce wypocząć z rodziną oddychając czystym powietrzem. Niestety w tym roku Zakopane znowu zanotuje nie tylko dobowe przekroczenia, ale prawdopodobnie nie spełni też dopuszczalnych norm rocznych. Powietrze w mieście nadal jest brudne – mówi Małgorzata Smolak, prawniczka Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Według danych Systemu monitoringu jakości powietrza małopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) od początku roku w Zakopanem odnotowano 49 dni z przekroczeniami pyłów PM10, z czego 13 już w aktualnym „sezonie smogowym”.

W drugiej połowie roku najwyższe stężenia pyłów wystąpiły 28 i 29 listopada (119 i 111 mikrogramów PM10 na m3 powietrza). Tegoroczny rekord padł zaś 10 stycznia, kiedy zakopiańska stacja pomiarowa zarejestrowała 150 μg PM10 na m3 powietrza.

Rozporządzenie Ministra Środowiska z 24 sierpnia 2012 r. ws. poziomów niektórych substancji w powietrzu dla pyłu zawieszonego PM10 określa dobową normę na 50 μg na m3, którą zgodnie z prawem można przekroczyć nie więcej niż przez 35 dni w ciągu roku. Poziom dopuszczalny stężenia średniorocznego z kolei wynosi 40 μg na m3.

W wyroku WSA w Krakowie z 10 lipca 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził nieważność uchwały w sprawie opłaty miejscowej w Zakopanem.

Wyrok to efekt skargi, którą złożył turysta Bogdan Achimescu, wspierany przez Fundację ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Turysta, który odwiedził Zakopane w 2015 roku, zakwestionował pobór opłaty miejscowej. Według niego podatek został pobrany bezprawnie, bo i miasto, i strefa, w której leży, nie spełniają kryteriów czystości powietrza. Sąd pierwszej instancji przyznał rację skarżącym podnosząc, że w Zakopanem nie zostały dopełnione wymagania pozwalające na pobór opłaty miejscowej.

Wcześniej Fundacja wraz z Akcją Demokracją zebrały około 5 tysięcy podpisów pod apelem do władz miasta o dobrowolną rezygnację z pobierania opłaty miejscowej. Apel jak dotąd pozostał bez reakcji władz.

Pomimo wyroku WSA oraz apelu ze strony ClientEarth i Akcji Demokracji władze Zakopanego nie zrezygnowały z poboru opłaty miejscowej. Oznacza to, że turyści nadal są zmuszeni płacić 2 zł za każdy dzień pobytu w Zakopanem.

Morawiecki pomoże?

W 33 polskich miastach, które według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mają największy problem ze smogiem, powstaną dedykowane programy walki z tym zjawiskiem - poinformował wicepremier Mateusz Morawiecki. Pieniądze na ten cel pochodzić będą m.in. z opłat za torebki foliowe.

- Podjęliśmy decyzję, by szybciej starać się walczyć ze smogiem w miastach, które wskazane zostały przez WHO jako najbardziej zanieczyszczone. Tam jest 33 polskich miast na 55 najbardziej zanieczyszczonych w całej UE. W tych miastach chcemy zaproponować jednostkowe programy, na które potrzebne będzie wsparcie m.in. z tej ustawy o torebkach foliowych. Część środków budżetowych na pewno będzie przesunięta na walkę ze smogiem w tych miastach - zapowiedział Morawiecki.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.