PARTNER PORTALU
  • BGK

Zamek centrum promocji Natura 2000

  • PAP    5 marca 2013 - 17:36
Zamek centrum promocji Natura 2000

Do końca września br. potrwają prace adaptacyjne pomieszczeń w Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu. Władze miasta planują w obiekcie utworzyć Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 - Tarnobrzeska Dolina Wisły. Koszt prac to prawie 1 mln zł.
Jak poinformował prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz, dokończenie remontu Zamku Dzikowskiego wymaga milionowych nakładów, którymi samorząd nie dysponuje.

"Dzięki projektowi utworzenia w nim centrum promocji obszaru Natura 2000 jest szansa na wyremontowanie poszczególnych pomieszczeń i uatrakcyjnienie samego zamku" - dodał.

Prace adaptacyjne zostaną przeprowadzone na parterze zamku. W obiekcie powstaną m.in. sale wystawiennicze czy sala konferencyjno-mulitimedialna. Znajdzie tam się także biblioteka wraz z czytelnią, która wykorzystywana będzie na organizowanie wystaw poświęconych Tarnobrzeskiej Dolinie Wisły, gromadzenie publikacji promocyjnych i informacyjnych. Sala przystosowana będzie do organizacji spotkań i konferencji naukowych.

W ramach projektu zostaną również kupione meble oraz sprzęt komputerowy i multimedialny.

Oprócz adaptacji pomieszczeń zamkowych, na skarpie wiślanej, z której roztacza się rozległy widok na obszar Tarnobrzeskiej Doliny Wisły, powstanie główny punkt widokowy wraz ze stanowiskiem obserwacyjnym, które wyposażone będzie m.in. w lornetki. Natomiast w okolicy wału wiślanego powstaną trzy punkty informacyjno-promocyjne.

Wartość projektu realizowanego przez samorząd Tarnobrzega to prawie 1 mln zł. Z tej kwoty ponad 813 tys. zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.

Tarnobrzeska Dolina Wisły ma pow. ponad 4 tys. ha. Obszar - włączony do sieci Natura 2000 - obejmuje dolinę Wisły ograniczoną do międzywala - na odcinku od ujścia Wisłoki - poniżej Połańca do Sandomierza. Jedną trzecią doliny pokrywają wody Wisły, podobną powierzchnię zajmują tereny rolnicze; jedną czwartą obszaru zajmują łąki, a niewielką część lasy liściaste i sady.

Dolina jest korytarzem ekologicznym dla ptaków. Obszar jest bogaty w liczne gatunki roślin (rośnie tu np. salwinia pływająca, kotewka orzech wodny czy osoka aloesowata) oraz zwierząt, w tym ryb, płazów oraz owadów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.