PARTNER PORTALU
  • BGK

Zamieszanie wokół węgla w Krakowie

  • pt    16 października 2013 - 15:52
Zamieszanie wokół węgla w Krakowie

W dzisiejszej prasie czytamy m.in. że przegrywamy walkę ze smogiem, otwieramy furtkę dla węgla, że dalej będziemy truci. Nie jest to prawda i nie ma nic wspólnego z tym, co wczoraj się stało – tłumaczy małopolski wicemarszałek.
Wicemarszałek Wojciech Kozak przedstawił stanowisko zarządu województwa małopolskiego w sprawie projektu uchwały o paliwach dopuszczonych do stosowania w Krakowie.

- W dzisiejszej prasie czytamy m.in. że przegrywamy walkę ze smogiem, otwieramy furtkę dla węgla, że dalej będziemy truci.  Nie jest to prawda i nie ma nic wspólnego z tym, co wczoraj się stało - mówił wicemarszałek Kozak. - Takie ataki na zarząd województwa małopolskiego uznajemy za nieuzasadnione i mocno przesadzone.

Wojciech Kozak podkreślał, że nie zapadły żadne wiążące decyzje w sprawie nowych przepisów. - Przygotowaliśmy dokument, który jest projektem uchwały i od dziś poddajemy go konsultacjom społecznym. Czekamy na uwagi od każdego, kto chce się wypowiedzieć w tej sprawie - mówił.

Konsultacje potrwają do listopada. Dopiero po rozważeniu uwag od mieszkańców będą zapadać decyzje o ostatecznym kształcie przepisów.

Dzień wcześniej rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Piotr Odorczuk informował jednak, że zgodnie z uchwałą zarądu województwa możliwe będzie stosowanie także paliw stałych w urządzeniach grzewczych i kominkach, z których emisja pyłu nie jest wyższa niż 40 mg/m sześc.

Jak zaznaczał Odorczuk, oznacza to możliwość stosowania m.in. węgla. Użytkownik takiego urządzenia będzie musiał posiadać oryginał lub kopię wyników badań wykonanych na zlecenie producenta lub dystrybutora urządzenia przez akredytowane laboratorium, które potwierdzi, że emisja pyłu z niego spełnia wymogi określone w uchwale.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski na swoim Facebooku odniósł się do całej sprawy informując, że Kraków nie zmieni stanowiska w sprawie palenia węglem.

- W sprawie zakazu palenia węglem będę chciał się w najbliższym czasie spotkać z radnymi sejmiku reprezentującymi nasze miasto – pisze prezydent. - Kraków nie zmienia swojego stanowiska. Stosowanie półśrodków nie doprowadzi do znaczącej poprawy jakości powietrza w Krakowie, co więcej – w takiej sytuacji także wszystkie działania podejmowane przez miasto nie będą przynosić zadowalających rezultatów.

Majchrowski zapowiedział, że Kraków nadal będzie pozyskiwał środki na likwidację pieców.  - Będziemy także chcieli, nawet jeśli całkowity zakaz palenia węglem nie zostanie przez sejmik uchwalony, wprowadzić osłony dla najuboższych, którzy zdecydują się na wymianę pieca – napisał n swoim profilu.

Ograniczenia w stosowaniu paliw stałych na terenie Krakowa są jednym z najważniejszych rozwiązań "Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego", przyjętego pod koniec września przez sejmik województwa. Dokument wyznacza działania związane z poprawą jakości powietrza w regionie na najbliższe 10 lat.

 Więcej informacji m.in. na temat ciepłownictwa podczas Ogólnopolskiej Konferencji Komunalnej PortaluSamorządowego 28.11.2013r. w Warszawie

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.