PARTNER PORTALU
  • BGK

Zanieczyszczenia historyczne: Przygotowanie wykazów gruntów mało realistyczne. Przez brak sankcji

  • AW    27 listopada 2017 - 16:41
Zanieczyszczenia historyczne: Przygotowanie wykazów gruntów mało realistyczne. Przez brak sankcji
Celem procesów remediacji jest usunięcie lub zmniejszenie ilości, kontrolowanie oraz ograniczenie rozprzestrzeniania się substancji powodujących ryzyko,(Fot. PTWP)

Do 2018 r. starostowie mają mieć gotowe bazy dotyczące zanieczyszczeń tzw. historycznych na swoich terenach. Problem w tym, że z realnością tych baz może być różnie. Przyznający się do takich trudnych obszarów wezmą bowiem na siebie koszty ich rekultywacji.
Zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska starosta dokonuje identyfikacji potencjalnych historycznych zanieczyszczeń powierzchni ziemi.

– Poprzez historyczne zanieczyszczenia ustawodawca rozumie zanieczyszczenia powstałe przed 30 kwietnia 2007 r. lub spowodowane przez podmioty, które wtedy zakończyły działalność – przypomina posłanka Gabriela Lenartowicz.

Jak dodaje posłanka, do 2018 r. powinniśmy mieć bazy terenów wymagających remediacji czyli procesów naprawczych gleby, ziemi i wód gruntowych mających. 

Jednak ustawa nie przewiduje sankcji za brak przekazania tych informacji.

– Zobaczymy, jak starostowie się w 2018 r. z tego wywiążą, bo nie ma prawnego obligu, to raczej obowiązek moralny – komentuje Lenartowicz. – Zgodnie z przepisami władający powierzchnią ziemi, na której występuje historyczne zanieczyszczenie, jest obowiązany do przeprowadzenia remediacji. Badania i działania naprawcze są bardzo kosztowne, zatem ten kto zgłasza takie treny, musi być świadom kosztów, jakie niejako bierze sobie na braki – dodaje posłanka.

Dodajmy, że celem procesów remediacji jest usunięcie lub zmniejszenie ilości, kontrolowanie oraz ograniczenie rozprzestrzeniania się substancji powodujących ryzyko, tak aby teren zanieczyszczony przestał stwarzać zagrożenie dla zdrowia ludzi lub stanu środowiska, z uwzględnieniem obecnego i planowanego w przyszłości sposobu użytkowania terenu.

Artykuł powstał na bazie debaty "Rekultywacja i rewitalizacja. Zagospodarowanie terenów pogórniczych i poprzemysłowych" podczas Konferencji Górnictwo w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.