PARTNER PORTALU
  • BGK

Zanieczyszczenie powietrza: NIK oraz Europejski Trybunał Obrachunkowy skontrolują urzędy

  • MIW    4 września 2017 - 15:00
Zanieczyszczenie powietrza: NIK oraz Europejski Trybunał Obrachunkowy skontrolują urzędy
Największa od kilkunastu lat kontrola w Europie dotyczyć będzie zanieczyszczenia powietrza. (fot. pixabay.com)

Audytorzy z NIK oraz Europejskiego Trybunału Obrachunkowego zbadają i ocenią postępy w działaniach na rzecz ochrony powietrza podejmowanych przez organy państwowe i samorządowe.
• Prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski oraz Janusz Wojciechowski, polski członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, podpisali dziś (4.09) w Warszawie porozumienie o zasadach współpracy w ramach kontroli ochrony powietrza.

• List intencyjny NIK i ETO wiąże się z rozpoczęciem kontroli na terenie Polski. Podobny audyt jest równolegle prowadzony w kilkunastu państwach europejskich.

• Wspólny raport, podsumowujący wnioski ze wszystkich krajów, zostanie zaprezentowany w połowie 2018 r.

 

Europejski audyt w zakresie ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami prowadzony będzie w ramach grupy roboczej EUROSAI (Europejska Organizacja Najwyższych Organów Kontroli).

Uczestnikami tego projektu są zarówno państwa będące członkami Unii Europejskiej (Bułgaria, Estonia, Węgry, Hiszpania, Rumunia, Słowacja), jak i pozostające poza jej strukturami (Albania, Gruzja, Kosowo, Izrael, Macedonia, Mołdawia, Szwajcaria), a także Europejski Trybunał Obrachunkowy. Koordynatorami kontroli są polski i holenderski NIK.

Będzie to największa od kilkunastu lat kontrola w Europie, przede wszystkim z uwagi na liczbę zaangażowanych instytucji. Najbliższe spotkanie wszystkich uczestników projektu zaplanowano na listopad w siedzibie ETO w Luksemburgu. Ze strony polskiej działania na poziomie krajowym koordynować będzie Delegatura NIK w Krakowie. Zespół krakowskich kontrolerów odpowiadać będzie także za właściwą realizację porozumienia z ETO oraz przygotowanie - razem z Holendrami - raportu wspólnego z kontroli międzynarodowej. Z kolei w ramach ETO kontrola będzie nadzorowana przez Janusza Wojciechowskiego, polskiego członka Trybunału i prowadzona w ramach prac Izby I, której przewodzi brytyjski członek ETO, Phil Wynn Owen.

Czytaj: Bez norm jakości paliw uchwały antysmogowe niewiele zmienią?

Jak wyjaśnia NIK przedmiotem kontroli krajowych będzie „zidentyfikowanie problemów osłabiających skuteczność działań na rzecz ochrony powietrza oraz porównanie rozwiązań prawnych i organizacyjnych w poszczególnych krajach”. Celem audytu będzie też ocena działań poszczególnych państw na rzecz poprawy jakości powietrza.

W Polsce audyt przeprowadzony zostanie w poszczególnych ministerstwach i urzędach. Prowadzący go mają zbadać i ocenić postęp w działaniach na rzecz ochrony powietrza podejmowanych przez organy państwowe i samorządowe. Wymiana informacji oraz skoordynowane działania mają służyć zapewnieniu jednolitego podejścia kontrolnego i porównywalności badań, chociaż – jak zastrzega Izba - raporty końcowe z audytów przeprowadzonych przez NIK i ETO będą niezależne.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Mateusz, 2017-09-05 12:29:26

    Jestem ciekaw jak będą wyglądać takie kontrole i czy pociągną za soba jakiekolwiek dalsze konsekwencje. Wg mnie warto zmienić ogrzewanie swojego domu z węglowego na pellet , ponieważ wspomaga sie w ten sposób ekologię. Sam palę nim w kotle Mini Bio Luxury NE. Oszczędza sie również płuca, ponieważ z ...pelletu nie ma kurzu i pyłu (szczególnie ważne przy dzieciach) a popiół można wysypać do ogródka (i jest go bardzo mało - z 1 tony ok 2 kg). Mój kocioł sprawdza się świetnie. Dodatkowo podłączony mam pokojowy regulator, ustawiam sobie temperaturę jaka ma być i z głowy. Roboty przy nim niewiele. Każdemu, kto myśli przyszłościowo jak najbardziej polecam.  rozwiń