PARTNER PORTALU
 • BGK

Zanieczyszczenie powietrza: Polski Alarm Smogowy pisze do ministra zdrowia

 • PAP/JS    4 stycznia 2017 - 22:07
Zanieczyszczenie powietrza: Polski Alarm Smogowy pisze do ministra zdrowia
Jednocześnie Polski Alarm Smogowy prosi o informacje, jakie działania planuje podjąć Ministerstwo Zdrowia w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom zdrowotnym wynikającym z zanieczyszczenia powietrza w Polsce (fot.fotolia)

• „Nie ma w tej chwili żadnego powodu do paniki. Lubimy mówić o zagrożeniach troszkę bardziej teoretycznych, w sytuacji, kiedy styl życia, jaki przyjmujemy, jest wielokrotnie bardziej szkodliwy” - mówił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł na antenie radia Tok FM, odnosząc się do problemu zanieczyszczenia powietrza w Polsce.
• Innego zdania jest inicjatywa społeczna Polski Alarm Smogowy, która postanowiła napisać w tej sprawie do ministra.
"Jesteśmy głęboko zaniepokojeni Pana opinią wygłoszoną na antenie radia Tok FM w dniu 03.01.2017 roku, w której odnosząc się do problemu zanieczyszczenia powietrza powiedział Pan: „Nie ma w tej chwili żadnego powodu do paniki. Lubimy mówić o zagrożeniach troszkę bardziej teoretycznych, w sytuacji, kiedy styl życia, jaki przyjmujemy, jest wielokrotnie bardziej szkodliwy” - piszą w liście do ministra reprezentanci Polskiego Alarmu Smogowego.

Przypominają ministrowi szacunki Europejskiej Agencji Środowiska, wedle których zanieczyszczenie powietrza w Polsce przyczynia się do przedwczesnej śmierci około 45 tysięcy mieszkańców naszego kraju. Jak piszą, statystyczny obywatel Polski żyje krócej aż o 9 miesięcy tylko dlatego, że oddycha zanieczyszczonym powietrzem.

"W świetle tych informacji wypowiedź, w której uznaje Pan zanieczyszczenia powietrza jako „teoretyczne zagrożenie” jest dla nas całkowicie niezrozumiała. Taka wypowiedź podważa działania
administracji państwowej i samorządowej, organizacji społecznych oraz środowisk naukowych włożone w edukację społeczną w zakresie negatywnych skutków zdrowotnych zanieczyszczenia powietrza" - czytamy w liście.

Polski Alarm Smogowy przypomina, że kilka miesięcy temu Ministerstwo Zdrowia, słowami podsekretarza stanu Piotra Warczyńskiego, wypowiedziało się w raporcie UN Global Compact:
„Szacunki WHO wskazują, że w Polsce z powodu chorób związanych z wysoką emisją zanieczyszczeń powietrza umiera rocznie nawet 45 tys. osób. To ponad 15 razy więcej niż śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w Polsce, których w 2015 r. było 2938. Europejska Agencja Środowiska wskazuje, że jakość powietrza w dalszym ciągu stanowi bardzo ważne zagadnienie w sferze zdrowia publicznego, gospodarki i środowiska”.

Autorzy listu pytają, czy w związku z tym w ostatnich miesiącach stanowisko Ministerstwa Zdrowia uległo zmianie, czy też wypowiedź ministra była jedynie przykładem niefortunnego użycia słów?

Jednocześnie Polski Alarm Smogowy prosi o informacje, jakie działania planuje podjąć
Ministerstwo Zdrowia w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom zdrowotnym wynikającym z zanieczyszczenia powietrza w Polsce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (7)

 • normalny, 2017-11-26 16:59:35

  miał to nie muł,tylko normalny węgiel-prosze nie pisać głupot
 • normalny, 2017-11-26 16:56:22

  Bogaci latają na kawę np; do Paryża,jeżdżą ciężkimi-paliowożernymi furami,ubrania zakładają na raz-ile rocznie ludzi umiera z tego powodu?
 • Jarosław , 2017-01-11 11:08:53

  Do Grzegorz: warto zastanowić się, a nawet bić na alarm w sprawie rozpylane przez samoloty świństwo, o nazwie CHEMTRAILS! Nawet u tzw. Unii wszyscy znają takiego drania o nazwie KORNIK Drukarz, choć prawie nikt go nie widział. Tymczasem smugi chemtrails widać niemal co dnia, lecz na ten temat ani... mru mru. Kabaret, czy co? Zresztą ten cały cyrk o nazwie Demokracja jest jak te bzdury o CO2. Strzyżenie i golenie nas wszystkich na sucho, to skuteczny GESZEFT!  rozwiń