PARTNER PORTALU
  • BGK

Zanieczyszczenie powietrza: Polskie elektrownie nie spełniają norm unijnych. Muszą to zmienić

  • Newseria.pl/AT    25 sierpnia 2017 - 07:27
Zanieczyszczenie powietrza: Polskie elektrownie nie spełniają norm unijnych. Muszą to zmienić
Szacuje się, że koszty dostosowania elektrowni do nowych regulacji sięgają 10 mld zł (fot.fotolia)

36 z 45 elektrowni węglowych w Polsce korzysta ze szczególnego traktowania i złagodzonych norm emisji zanieczyszczeń. Do 2021 roku muszą przejść modernizację i wdrożyć nowoczesne technologie, które ograniczą emisję zanieczyszczeń powietrza.
• Do 2021 roku polskie elektrownie węglowe i duże zakłady przemysłowe muszą przejść modernizację i wdrożyć nowoczesne technologie, które maksymalnie ograniczą emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

• To wymóg unijnej dyrektywy przyjętej w kwietniu.

• Nowe przepisy mają znacznie ograniczyć ilość chorób i przedwczesnych zgonów wywołanych skutkami spalania węgla.

• By tak się stało, nie może być żadnych odstępstw, bo do tej pory 36 z 45 elektrowni węglowych w Polsce korzysta ze szczególnego traktowania i złagodzonych norm emisji zanieczyszczeń.

Państwa członkowskie UE przegłosowały w kwietniu standardy emisyjne BAT (Best Available Techniques) dla obiektów wysokiego spalania, takich jak elektrownie czy zakłady przemysłowe, które emitują do atmosfery dużą ilość zanieczyszczeń.

– Te konkluzje są o tyle ważne, że nakładają na wszystkie obiekty wysokiego spalania nowe standardy emisyjne. Od 2021 roku, kiedy wejdą w życie, elektrownie będą musiały wprowadzić do swoich zakładów najlepsze możliwe technologie, które obniżą koszty zdrowotne i ilość szkodliwych związków emitowanych do atmosfery – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Agnieszka Muras z międzynarodowej organizacji pozarządowej HEAL Polska, która działa na rzecz klimatu i środowiska.

Czytaj też: NFOŚiGW dołoży do błękitnego węgla? To może być rewolucja w walce ze smogiem w Polsce

Konkluzje zostały opublikowane 17 sierpnia i od tego momentu obowiązują one dla nowo powstających obiektów. Z kolei te już istniejące muszą do 2021 roku wprowadzić nowoczesne i zaawansowane technologie, które maksymalnie ograniczą emisję zanieczyszczeń takich jak tlenek azotu, dwutlenek siarki i cząstki stałe PM. Po raz pierwszy w tego typu regulacjach unijnych pojawiły się też limity emisji rtęci, wyjątkowo szkodliwej dla człowieka substancji, której głównym przemysłowym źródłem są właśnie elektrownie węglowe.

– Korzystanie przez elektrownie z derogacji oznacza, że nie muszą one korzystać z najlepszych technologii, które ograniczałyby emisję spalin i szkodliwych substancji do atmosfery. Liczymy, że nowe unijne regulacje zaostrzą prawo do otrzymywania derogacji. Zwłaszcza że polskie elektrownie są jednymi z najbardziej szkodliwych w UE – mówi Agnieszka Muras.

W Polsce na 46 elektrowni węglowych 36 korzysta z derogacji. HEAL podaje, że odpowiadają one za 78 proc. zdolności energetycznej kraju i tylko w Polsce powodują blisko 4,5 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Wśród największych emitentów zanieczyszczeń są elektrownie w Bełchatowie i Kozienicach, które znalazły się odpowiednio na pierwszym i czwartym miejscu w zestawieniu Europejskiej Agencji Środowiska (dane za 2015 rok).

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Dawid, 2017-08-29 18:35:28

    W zakresie dużej energetyki elektrownie węglowe są najbrudniejsze. W Hiszpani i Francji tak jak i w największej mierze w Polsce za smog odpowiedzialna jest niska emisja - spalanie węgla, mułów, drewna i śmieci w gospodarstwach domowych i ciepłowniach. Na obszarach dużych zagęszczeń ludności należało...by zakazać spalania paliw stałych! Bez wyjątków! Zgazowanie węgla na pewno będzie jakąś alternatywą w przyszłości, ale jeszcze nam daleko do wprowadzenia takiej technologii dla przydomowych pieców. Sam mam piec Kostrzewy Compact Bio Luxury na pellet. Jest ekologicznie, nie truję siebie, rodziny i nikogo w okolicy. Jeżeli mamy mieć realny wpływ na swoje zdrowie czy środowisko, to zacznijmy najpierw od swojej kotłowni i wymiany pieca na ekologiczny.  rozwiń