PARTNER PORTALU
 • BGK

Zanieczyszczenie powietrza: Pomóc może zrównoważony system transportu i zarządzania odpadami

 • PAP/AT    27 września 2016 - 08:43
Zanieczyszczenie powietrza: Pomóc może zrównoważony system transportu i zarządzania odpadami
Przezzanieczyszczenie powietrza dochodzi do ok. 3 mln zgonów rocznie (fot.fotolia)

• Dziewięciu na 10 ludzi żyje w otoczeniu, w którym poziom zanieczyszczenia powietrza jest nadmierny - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowa (WHO) w opublikowanym we wtorek raporcie.
• To przyczynia się do występowania m.in. udarów, chorób serca i raka płuc - wynika z danych WHO.
• Bardziej zrównoważone systemy transportu, zarządzania odpadami, wykorzystywania przez gospodarstwa domowe pieców i czystszych paliw, a także energię odnawialną i redukcję zanieczyszczeń może pomóc rozwiązać problem ze smogiem.
92 proc. mieszkańców Ziemi oddycha powietrzem, którego zanieczyszczenie przekracza ustalone przez WHO normy określające limity drobnych cząstek stałych (PM2,5).

W największym stopniu dotyczy to Azji Południowo-Wschodniej, krajów położonych we wschodniej części Morza Śródziemnego i zachodniego Pacyfiku. Poza obiema Amerykami, we wszystkich innych regionach świata mniej niż 20 proc. ludności żyje w miejscach, w których jakość powietrza odpowiada normom WHO.

Raport opiera się na danych z 3 tys. miejsc na całym świecie. Został przygotowany we współpracy z brytyjskim uniwersytetem w Bath.

Czytaj też: Zakaz palenia węglem narusza zasadę równości wobec prawa?

Dr Maria Neira, szefowa departamentu zdrowia publicznego w WHO, podkreśliła, że istnieją rozwiązania tego stanu rzeczy. Jak sprecyzowała, chodzi o "bardziej zrównoważone systemy transportu, zarządzania odpadami, wykorzystywania przez gospodarstwa domowe pieców i czystszych paliw, a także energię odnawialną i redukcję zanieczyszczeń".

Czytaj też: Zanieczyszczenie powietrza: Polskie miasta najgorsze w Unii Europejskiej. To kosztuje miliardy

WHO szacuje, że z zanieczyszczeniem powietrza ma związek ok. 3 mln zgonów rocznie. Prawie 90 proc. tych zgonów przypada na kraje o niskim lub średnim dochodzie, a niemal dwa zgony na trzy na regiony Azji Południowo-Wschodniej i zachodniego Pacyfiku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • globalwarming, 2016-09-28 15:16:28

  Ogrom ludzi traci życie lub choruje z powodu ZANIECZYSZCZONEGO POWIETRZA! Poziom alarmujący i od lat rekordowy jest w Chinach, które zatruwają atmosferę najbardziej. Jest za dużo samochodów, często nie spełniających emisji norm spalin (powinny byc surowe kontrole), wreszcie gospodarki w niektórych p...aństwach i upór rządzących (choćby Rosja, Australia i Polska) szkodzi srodowisku, bo np. blokują przeniesienie częsci zużywanej energii na energię odnawialną, ekologiczną lub atom tylko upierają się przy znacznym udziale energii ze złóż węgla... Poza tym na swiecie zbyt dużo wydobywa się ropy. Przecież wiele było już wypadków (np. w amerykańsko-kanadyjskiej i rosyjskiej częsci Arktyki). Lodowce topnieją, zagrożona jest rafa koralowa i wiele gatunków, grożą nam orkany i tajfuny. Zachłannosć człowieka i głupota rządzących zniszczy ten glob...  rozwiń
 • Maria 77, 2016-09-28 09:18:33

  Głównym emitentem zanieczyszczeń powietrza jest geoinżynieria światowa, która zatruwa powietrze wodę i glebę naszej planety. Chemtrails!!! Wszyscy milczą jakby już się zadusili,tchórze.
 • Tylko anonimowo..., 2016-09-28 09:08:18

  Do Starsza a nie rozumie...: przecież to proste jak drut - warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34889,9918552,Nielegalny_smieciowy_biznes___lepiej_stad_idzcie__.html