PARTNER PORTALU
  • BGK

Zanieczyszczenie powietrza, Psary: Eko-dotacje sposobem na smog i niską emisję?

  • AT    21 stycznia 2016 - 15:13
Zanieczyszczenie powietrza, Psary: Eko-dotacje sposobem na smog i niską emisję?
Mieszkańcy Psar mogą składać wnioski na dofinansowanie eko-inwestycji w budynkach mieszkalnych w ramach dwóch programów dotacji(fot.psary.pl)

• Gmina Psary uruchomiła dwa programy dotacji dla mieszkańców na inwestycje proekologiczne.
• Mieszkańcy mogą dostać dofinansowanie eko-inwestycji w budynkach mieszkalnych
• Maksymalny poziom dofinansowania dla jednego gospodarstwa sięga łącznie 65 tys. zł
Gmina Psary w powiecie będzińskim prowadzi niecodzienną walkę o zachowanie czystego powietrza i ochronę środowiska naturalnego, przekazując mieszkańcom dotacje na modernizację ich budynków mieszkalnych w wysokości do 65 tys. zł na dom.

- Proekologiczne działania realizowane przez samorząd polegają na swoistej pracy u podstaw, czyli rozwiązywaniu problemu zanieczyszczania atmosfery i dewastacji przyrody u źródeł. W pierwszej kolejności zorganizowaliśmy kilkumiesięczną, szeroką akcję informacyjno-edukacyjną o energooszczędnym budownictwie. Natomiast obecnie uruchomiliśmy dwa programy dotacji dla mieszkańców na inwestycje proekologiczne w ich domach z łączną kwotą dofinansowania na jedno gospodarstwo sięgającą nawet 65 tys. zł – podsumował wójt gminy Psary, Tomasz Sadłoń.

Od 11 stycznia 2016 roku mieszkańcy mogą składać wnioski na dofinansowanie eko-inwestycji w budynkach mieszkalnych w ramach dwóch programów dotacji. Pierwszy obejmuje termoizolację domów, a finansowany jest z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz z budżetu gminy.

Wysokość dofinansowania na wykonanie docieplenia ścian, stropów lub dachów i wymianę okien wynosi do 80 proc., a kwotowo - maksymalnie 40 tys. zł. Natomiast drugi program dotuje wymianę indywidualnych źródeł ciepła oraz budowę instalacji odnawialnych źródeł energii.

- Dzięki niemu mieszkaniec może nie tylko zastąpić stare piece węglowe nowymi kotłami na gaz lub biomasę oraz wymienić instalację C.O. wraz z grzejnikami, ale także ma szansę zamontować kolektory słoneczne, pompy ciepła czy ogniwa fotowoltaiczne – informuje gmina.

Dotacja pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Psar i może wynieść blisko 30 tys. zł w zależności od wybranych instalacji.

Uruchomione dotacje sprawiają, że wykonanie proekologicznych inwestycji w domach jednorodzinnych staje się bardziej opłacalne i dostępne. To z kolei pozwala w bardzo prosty i szybki sposób zmniejszać ilość zanieczyszczeń emitowanych do powietrza ze spalania paliw stałych oraz ogranicza zużycie i marnotrawstwo różnych postaci energii.

Eko-dotacje to jeden z elementów kompleksowej polityki proekologicznej prowadzonej przez gminę.

Już w styczniu 2015 r. samorząd rozpoczął badania ankietowe wśród mieszkańców, dzięki czemu poznano ich potrzeby oraz poziom wiedzy w zakresie odnawialnych źródeł energii. Wyniki posłużyły do opracowania lokalnego programu efektywności energetycznej z wykorzystaniem technologii OZE. Następnie w maju ruszyła duża akcja informacyjno-edukacyjna pod nazwą „Dom energooszczędny”.

Zadaniem tej akcji było wypromowanie nowoczesnych rozwiązań w budownictwie z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz kształtowanie odpowiednich postaw proekologicznych. W jej ramach zorganizowano w małej wiejskiej gminie m.in. otwartą konferencję oraz targi z udziałem kilkunastu wystawców poświęcone energooszczędnym technologiom w budownictwie domów, przeprowadzono cykl warsztatów edukacyjnych dla kilkuset osób, wydrukowano i rozdano ponad 2 tys. poradników o odnawialnych źródłach energii, przygotowano także specjalne gry i zabawy dla dzieci oraz młodzieży, dzięki czemu również bardzo młode osoby mogły stać się ambasadorami myśli ekologicznej.

Ponadto jeszcze pod koniec 2015 r. psarscy urzędnicy przeprowadzili szereg spotkań z mieszkańcami w poszczególnych sołectwach, trafiając do nich z bezpośrednią informacją o dotacjach.

- Rezultatem tych działań jest, utrzymujące się do dziś, ogromne zainteresowanie mieszkańców wspomnianymi dofinansowaniami. Zaledwie w ciągu pierwszych siedmiu dni przyjmowania podań o eko-dotacje złożono 289 wniosków na ocieplenie ścian zewnętrznych, dachu lub wymianę okien, a także 120 formularzy z deklaracją przejścia z kotła węglowego na ogrzewanie gazowe lub biomasę. Przy okazji tych ostatnich do urzędu wpłynęły również 74 wnioski o dotację na montaż urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii – podaje gmina.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Mieszkaniec, 2016-02-01 08:32:23

    65 tysięcy???? To chyba jakis żart panie wójcie. W programach jest na termomodernizację do 16 tysiecy!!!! A gdzie ta reszta????