PARTNER PORTALU
 • BGK

Zanieczyszczenie powietrza: samorządowcy z 33 miast jadą do Ministerstwa Rozwoju

 • Michał Wroński    20 listopada 2017 - 15:43
Zanieczyszczenie powietrza: samorządowcy z 33 miast jadą do Ministerstwa Rozwoju
Wraz z jesiennym ochłodzeniem wrócił problem niskiej emisji (fot. KD / PTWP)

W czwartek (23.11) do Ministerstwa Rozwoju wybiera się delegacja 33 polskich miast, które znalazły się na niechlubnej liście Światowej Organizacji Zdrowia, obejmującej 50 ośrodków miejskich UE o najgorszej jakości powietrza. Przy tej okazji samorządowcy zamierzają zapytać się o to, kiedy wreszcie pojawi się rozporządzenie Ministerstwa Energii o normach jakości dla paliw stałych.
Rozporządzenie ME ma domknąć furtkę, jaką pozostawiają przyjmowane przez sejmiki wojewódzkie uchwały antysmogowe. Zakazują one bowiem palenia w gospodarstwach domowych takimi paliwami, jak floty i muły (czyli odpadami z produkcji węgla), ale już nie mówią o zakazie handlu detalicznego, ani też o zakazie jego posiadania. To stawia pod dużym znakiem zapytania możliwość jego wyegzekwowania, gdyż w praktyce oznacza konieczność złapania winnego na gorącym uczynku, co jest mało prawdopodobne. Spalanie kiepskiej jakości paliw skończyłoby się dopiero wówczas, gdy wprowadzono by zakaz ich sprzedaży odbiorcom indywidualnym. Taki zapis wprowadzić miało właśnie rozporządzenie Ministerstwa Energii. Jego projekt pojawił się w lutym tego roku i wydawało się, że przed kolejnym sezonem grzewczym dokument ten wejdzie w życie. Tak się jednak nie stało, choć konsultacje w sprawie projektu rozporządzenia ME zakończono jeszcze ubiegłej zimy.

- Zamierzamy zapytać wicepremiera Morawieckiego, co się z tym dzieje – zapowiada Piotr Kuczera, prezydent Rybnika (według raportu WHO miasto to zajmuje czwarte miejsce wśród miast UE o najgorszym powietrzu, w pierwszej trójce są natomiast Żywiec i Pszczyna).

Czytaj : Miasta toną w smogu, więc dlaczego brakuje regulacji?

- Uchwała antysmogowa jest ważnym krokiem w budzeniu świadomości, ale my potrzebujemy fundamentu, czyli rozwiązań na szczeblu centralnym. Udało się rozwiązać kwestię pieców (we wrześniu pojawiło się rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe - przyp. red.), ale to jeszcze za mało – mówi Kuczera. Podkreśla, że wciąż nie ma systemu preferencyjnych, łatwych do zdobycia kredytów na termomodernizację i wymianę pieców. Rozwiązania problemu nie ułatwia też brak obowiązku przyłączania się do sieci. Prezydent Rybnika przyznaje, że w dalszym ciągu nie udał się wyeliminować spalania w gospodarstwa domowych odpadów.

- Tylko w ubiegłym tygodniu nasz ekopatrol w czasie 42 kontroli ujawnił na gorącym uczynku 5 przypadków spalania odpadów – wylicza Piotr Kuczera.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • marekC, 2017-11-22 10:06:39

  Działanie rządu w tej sprawie, to doskonały przykład obłudy naszej obecnej władzy. Z jednej strony dbamy o środowisko (no nie wspominajmy tutaj o rzezi puszczy) i zabraniamy palenia byle czym. Czyli robimy sobie PR i jacy to jesteśmy zaniepokojeni i jak to działamy, niech suweren się cieszy. (Oczy...wiście wyegzekwowanie przepisu jest do końca niemożliwe, bo kto Kowalskiemu zabroni palić czym mu się podoba, więc Kowalski się nie przejmuje). Z drugiej strony, żeby zrobić dobrze kolesiom handlującym byle jakim paliwem, ale mającym odpowiednie "dojścia", nie zabraniamy handlu flotami i mułami, no bo kopalnie też nie mogłyby ich sprzedawać. (No i Kowalski dalej się nie przejmuje, bo ciągle może legalnie kupić paliwo, którym nie może legalnie palić, ale i tak będzie). Czyli i wilk syty i owca cała - tylko w powietrzu dalej syf...  rozwiń
 • Maliniak, 2017-11-21 19:33:24

  Może ktoś mądry ale nie z PiSu poda ile wyniesie koszt palenia z ciepłownictwa miejskiego.W L-cy 20 lat wstecz kilka domów podłączyli a dziś te same domy kopcą ze swoich pieców...
 • Odrabiać zaległości, 2017-11-20 16:19:46

  A gdzie inwestycje w sieć ciepłowniczą- portalsamorzadowy.pl/inwestycje/miasto-podlaczy-cale-osiedle-do-centralnego-ogrzewania-rekordowa-inwestycja-piekar-slaskich,100485.html