PARTNER PORTALU
  • BGK

Zanieczyszczenie powietrze: Smog bardzo groźny dla zdrowia

  • PAP/AT    9 marca 2018 - 09:52
Zanieczyszczenie powietrze: Smog bardzo groźny dla zdrowia
Smog: Obecność zanieczyszczeń w powietrzu wdychanym przez matki przekładała się na większe ryzyko występowania nieprawidłowości w grubości kory mózgu u dzieci (fot.pixabay.com)

Hiszpańsko-holenderski zespół naukowców z ISGlobal (Instytutu Zdrowia Globalnego w Barcelonie) i Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie ustalił, że ekspozycja na zanieczyszczone powietrze w okresie prenatalnym ma związek z powstawaniem nieprawidłowości rozwoju mózgu, które mogą przyczyniać się do gorszej sprawności umysłowej u dzieci w wieku szkolnym.
Hiszpańsko-holenderski zespół naukowców z ISGlobal (Instytutu Zdrowia Globalnego w Barcelonie) i Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie ustalił, że ekspozycja na pył zawieszony jest związana ze zmniejszeniem grubości kory mózgowej w kilku obszarach - informuje pismo "Biological Psychiatry".

Te defekty przyczyniają się do problemów z kontrolowaniem przez dzieci swojego zachowania oraz skłonnością do zachowań impulsywnych, a co za tym idzie do większej skłonności do uzależnień, problemów w nauce i ADHD.

Do badań prowadzonych w Holandii rekrutowano 783 kobiety w ciąży i zbierano dane dotyczące rozwoju płodu, a później dziecka. Dane te były porównywane z informacjami dotyczącymi poziomu m.in. pyłów zawieszonych i dwutlenku azotu we wdychanym powietrzu.

Czytaj też: Jak walczyć ze smogiem? Przegląd dobrych praktyk

Gdy dzieci uczestniczek miały od 6 do 10 lat, obrazowanie mózgu wykazało, że obecność zanieczyszczeń w powietrzu wdychanym przez matki przekładała się na większe ryzyko występowania nieprawidłowości w grubości kory mózgu u dzieci.

Autorzy podkreślają, że poziom pyłu zawieszonego i dwutlenku azotu w miejscach zamieszkania badanych kobiet i ich potomstwa nie przekraczał normy uważanej w Unii Europejskiej za bezpieczną. Jedynie 0,5 proc. uczestniczek miało do czynienia z powietrzem uważanym za niebezpieczne dla zdrowia.

W okresie prenatalnym mózg jest szczególnie wrażliwy, gdyż nie wykształcił jeszcze mechanizmów ochrony i pozbywania się toksyn pochodzących ze środowiska. Okazuje się, że poziom zanieczyszczeń uważany za bezpieczny może tak naprawdę powodować permanentne uszkodzenia mózgu - podsumowuje autorka analizy dr Monica Guxens.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Prof. Glass, 2018-03-09 16:51:53

    Nie wiadomo, czy śmiać się czy płakać? Przecież dzieci ze szkoły podstawowej wiedzą więcej o smogu niż nasi pożal się boże rządzący! Ciekawe komu służy taki artykuł, którego każdy właściciel czterech kółek wrzuci do kosza, bo One myślą, że od smogu chroni ich w aucie wentylacja! Hehehehehehehe! Napr...awdę tak myślą  rozwiń