PARTNER PORTALU
  • BGK

Zanieczyszczony warszawski Ursus

  • GK    19 kwietnia 2011 - 09:57
Zanieczyszczony warszawski Ursus

Z badań przeprowadzonych przez ERM Polska wynika, że poziom zanieczyszczenia gruntu na terenie byłych Zakładów Przemysłu Ciągnikowego Ursus przekracza normy dla terenów zurbanizowanych.
Rekultywacja 9 ha gruntów przeznaczonych pod przedszkola, żłobki, szkoły, czy ośrodki zdrowia – proponowane na tym terenie w ramach projektu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego zaprezentowanego w 2009 r. – może obciążyć budżet Warszawy. Szacunkowy koszt rekultywacji wynosi ok. 60 milionów zł, przyjmując, że zanieczyszczenia znajdują się na głębokości nie większej, niż 2,6 m.

Oznacza to, że do takiej właśnie głębokości należy usunąć grunt i zastąpić go wolnym od zanieczyszczeń. Jest to kwota minimalna, ponieważ w przytaczanym badaniu nie sprawdzano głębszych warstw gruntu.

ERM Polska, firma prowadząca przegląd środowiskowy zaleca dalsze badania, ponieważ zanieczyszczenia mogą zalegać znacznie głębiej.

Badanie ERM Polska wskazuje także, że na tych terenach należy utrzymać funkcję produkcyjną. W jednym z odwiertów badawczych odnotowano stężenie ołowiu przekraczające nawet liberalne normy dla przemysłu.

Dlatego Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Ursusa dziwi się, że miasto projektuje obiekty celu publicznego w terenie przemysłowym, wiedząc o potencjalnym zagrożeniu.

Rok po badaniu zleconym przez AIG / Lincoln urząd miasta zlecił opracowanie ekofizjograficzne, które potwierdziło wnioski wynikające z badania ERM Polska. W opracowaniu można przeczytać, że „teren byłych zakładów Ursus w chwili obecnej należy sklasyfikować jako obszar niekorzystny do pełnienia funkcji mieszkaniowej”.

Podobne wnioski przynoszą inne badania przeprowadzone tym razem przez Polski Instytut Geologiczny (PIG), również na zlecenie AIG / Lincoln.

Pobrano w ich ramach 110 próbek (izolacje, eternit, zaprawy, pianki izolacyjne, płyta epoksydowa) i 80 prób gruntów. Okazało się, że aż 42 działki z 60 poddanych badaniu – wykazują skażenie wełną mineralną i włóknami waty szklanej.

Z uwagi na niewielką grubość włókien wełny mineralnej i niektórych włókien szklanych, skażenie tego terenu jest równie niebezpieczne jak skażenie azbestem – wskazuje w wnioskach PIG. Wśród badanych próbek materiałowych 11 próbek wykazało także skażenie azbestem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.