Zapaść zielonego prądu

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita
  • 30-07-2013
  • drukuj
Energii z odnawialnych źródeł jest o wiele mniej niż w 2012 r. Z danych opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki wynika, że sektor zielonej energii jest u nas w poważnym kryzysie.
Zapaść zielonego prądu

„Zielony prąd" wyprodukowany do połowy lipca stanowi niespełna jedną czwartą tego, co udało się uzyskać w całym 2012 r. - informuje „Rzeczpospolita".

Za tym tąpnięciem stoi przede wszystkim fakt, że duże elektrownie przestały wykorzystywać biomasę do tzw. współspalania, czyli mieszać ją w kotłach z węglem. Z technologii tej pochodziło w 2012 r. 5,7 terawatogodzin energii, a w tym roku do lipca - zaledwie 0,2 TWh.

Marek Woszczyk, prezes URE, przyznaje, że realne są problemy z wypełnieniem przez Polskę jednego z ważnych unijnych zobowiązań. W 2020 r. odnawialne źródła powinny zaspokajać 15 proc. krajowego zużycia energii.

Na przeszkodzie stanąć mogą nie tylko takie wahania produkcji jak obecnie. Niepewność dotycząca zasad dotowania OZE sprawia dodatkowo, że firmy wstrzymują się z nowymi inwestycjami, między innymi w nowe farmy wiatrowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

To racze j brak zdecydowania rzxądu w tworzeniu spójnych, przemyślanych i ekonomicznie uzasadnionych taryf dla zielonej energii. Jak się chce kreować rynek trzeba go rozumieć, biegle przewidywać, sprytnie stymulować i stale kontrolować. Ta zadanie dla intreligentnych fachowców nie polityków. Ta stra...tegę mogę nazwć taktyką pijaka. Z lewa na prawą od ściany do ściany. Raz współspalanie jest świetne raz do bani a potem zdziwienie że inwestor ma obawy. Negocjować z pijanym każdy się obawia. Kto wie co zrobi. Można przypuszczać że zatoczy się w drugą stronę. Kto wiie w końcu to drobna pijaczyna. rozwiń

pllo, 2013-07-30 12:58:17 odpowiedz

trybunał stanu dla decydentow

cia, 2013-07-30 08:43:56 odpowiedz

Bezosobowość, to brak odpowiedzialności - nawet anenimowi "komentatorzy" boją się mówić o przyczynach i tylko wypisują banialuki o skutkch... Hej tam Diament i Bioleux - dlaczego nie piszecie: nieużyteczny, niefunkcjonujący, skorumpowany rząd PO-PLS i Donalda Tuska... A wy o "krajob...razie i hałasie" - to skutki, piszcie o przyczynach: brak ustaw i jak wyżej... Hej wszyscy tam - czytajcie myślcie i głosujcie...!!! rozwiń

Janek, 2013-07-30 08:37:28 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE