PARTNER PORTALU
  • BGK

Zarobić na oszczędzaniu energią

  • lk    3 marca 2011 - 13:45
Zarobić na oszczędzaniu energią

Samorządy mogą zdobyć dofinansowanie na termomodernizację budynków administracji publicznej, dzięki systemowi sprzedaży jednostek przyznanej energii.
Polska zarobiła dotąd na handlu jednostkami przyznanej energii (AAU) ponad 80 mln euro. Środki te w ramach polskiego Systemu Zielonych Inwestycji (GIS) przeznaczane są na dofinansowanie inwestycji w formie dotacji. Ich uzupełnieniem mogą być pożyczki ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fundusz jest krajowym operatorem systemu GIS i zarządza jego realizacją. Środki pozyskane dzięki transakcji są umieszczane na wyodrębnionym rachunku klimatycznym.

Wśród zadań realizowanych w tym systemie są m.in. projekty zarządzania energią w budynkach administracji publicznej i podmiotów sektora finansów publicznych, wsparcie dla biogazowni rolniczych i elektrowni wiatrowych.

- Zarabiamy na klimacie, dzięki temu, że wdrożyliśmy w Polsce mechanizm, który gwarantuje wykorzystywanie pieniędzy ze sprzedaży jednostek AAU na cele ściśle związane z ochroną środowiska, a szczególnie na działania ograniczające negatywne skutki emisji dla klimatu. Ten mechanizm to System Zielonych Inwestycji. Nasz system jest kompleksowy, wiarygodny i transparentny - mówi Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska.

Pierwsza umowa, jaką zawarła Polska w ramach "zielonych inwestycji" została podpisana w listopadzie 2009 r. z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR) działającym na rzecz Rządu Hiszpanii. Kolejne umowy, z partnerami japońskimi reprezentującymi sektor prywatny oraz z EBOR działającym na rzecz Rządu Irlandii zostały podpisane wiosną ubiegłego roku. Ostatnią umowę, z Organizacją Rozwoju Nowych Energii i Technologii Przemysłowych (NEDO), podpisano podczas konferencji COP16 w Cancun (Meksyk), w grudniu zeszłego roku.

Polska zredukowała emisje gazów cieplarnianych w porównaniu z rokiem 1988 (rok bazowy dla Polski zgodnie z Protokołem z Kioto) o 30 proc. wobec zobowiązań z Protokołu wynoszących 6 proc. W tym samym czasie PKB w Polsce zwiększył się o 70 proc. Nadwyżka jednostek AAU, jaką posiada Polska, jest przede wszystkim wynikiem trudnej i kosztownej restrukturyzacji polskiej gospodarki przeprowadzonej po 1990 roku, ale także działań na rzecz środowiska. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.