PARTNER PORTALU
 • BGK

Zasady lokalizacji elektrowni wiatrowych według PiS

 • PAPedewsed    19 lutego 2016 - 21:00
Zasady lokalizacji elektrowni wiatrowych według PiS
Projekt określa też zasady uzyskiwania zezwoleń na eksploatację wiatraków - mają być ważne maksymalnie dwa lata od ich uzyskania. (fot. pixabay)

Projekt ustawy wniesionej do Sejmu przez posłów PiS zakłada, że wiatrak produkujący prąd ma znajdować się w odległości od najbliższych budynków mieszkalnych nie mniejszej niż 10-krotność jego wysokości.
Taka sama odległość ma też być zachowana przy budowie nowych wiatraków przy granicach parków narodowych, rezerwatów, parków krajobrazowych, obszarów Natura 2000 i Leśnych Kompleksów Promocyjnych.

Poselski projekt ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych określającej zasady lokalizacji elektrowni wiatrowych i warunki zabudowy mieszkaniowej wokół wiatraków w piątek (18 lutego) umieszczono na stronach internetowych Sejmu. Nie ma jeszcze numeru druku.

Projekt zakłada, że istniejące wiatraki, które nie spełniają kryterium odległości, nie mogą być rozbudowywane, dopuszczalny jest jedynie ich remont i prace potrzebne do normalnej eksploatacji.

Odległość nowo budowanego wiatraka od istniejących mieszkań, jak i nowych budynków mieszkalnych od istniejącej elektrowni wiatrowej ma być równa lub większa od dziesięciokrotności całkowitej wysokości elektrowni wiatrowej. Posłowie chcą, by liczyć ją od poziomu gruntu do najwyższego punktu budowli, wliczając w to wirnik z łopatami.

Wymóg zachowania odległości od wiatraków przy tworzeniu nowych form ochrony przyrody nie będzie stosowany - zakłada projekt. Istniejące już budynki mieszkalne umiejscowione bliżej niż 10-krotność wysokości wiatraka będzie można remontować i nadbudowywać.

Elektrownia wiatrowa może być zlokalizowana wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - planu miejscowego - chcą posłowie PiS. W planie miejscowym ma zostać określona maksymalna całkowita wysokość elektrowni wiatrowej.

Posłowie PiS chcą też, by cała elektrownia wiatrowa była traktowana jako budowla i by - w razie awarii - stosować do niej przepisy dotyczące katastrof budowlanych. Obecnie wiatrak składa się - według prawa - z części budowlanej i części technicznej.

Projekt określa też zasady uzyskiwania zezwoleń na eksploatację wiatraków - mają być ważne maksymalnie dwa lata od ich uzyskania. Zakłada też kary za eksploatację elektrowni wiatrowej bez takiego zezwolenia - maksymalnie do dwóch lat więzienia. Posłowie zapisali też, że sprzedaż energii z wiatraków może być realizowana wyłącznie z inwestycji z takim zezwoleniem na eksploatację.

Dla istniejących wiatraków czas na uzyskanie zezwolenia określono w projekcie na rok od wejścia w życie ustawy. Rozpoczęte budowy domów mieszkalnych w mniejszej od ustawowej odległości od wiatraków będzie można prowadzić zgodnie z dotychczasowymi przepisami - chcą posłowie. Zapisano też przepisy przejściowe dotyczące rozpoczętych budów elektrowni wiatrowych i budynków mieszkalnych, które zakładają m.in., że wydane warunki zabudowy dla wiatraków, które nie spełniają kryterium odległości, stracą moc w dniu wejścia ustawy w życie.

Ustawa nie dotyczy elektrowni wiatrowych na morzu - przewiduje projekt. Nowe rozwiązania miałyby wejść w życie 14 dni od ogłoszenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (7)

 • Adonis, 2016-03-29 11:49:46

  Projekt Ustawy zawiera kryteria, które nie mają podstaw naukowych - równie dobrze mogliby uwzględnić 20-krotność. Projekt ewidentnie ma na celu całkowite zastopowanie dalszego rozwoju energetyki wiatrowej w kraju. Rząd nie zdaje sobie sprawy jakie konsekwencje pociągnie za sobą wprowadzenie ustawy w... takim kształcie.  rozwiń
 • atriplex, 2016-02-22 16:18:17

  Do Zefir: Gmina Michów (lubelskie) Wysokość masztu:119 m + długość łopaty śmigła 56 m, razem 175 m
 • Zefir, 2016-02-22 12:08:55

  Do tomasz: Wysokość wiatraka to zazwyczaj ok. 80 m. Dziesięciokrotność tego wymiaru to 800 m. Są też wiatraki o niższych (50 m) i wyższych (160 m) wieżach ale to są raczej wyjątki. Najwyższa wieża wiatraka w Polsce i na świecie ma właśnie 160 m. Skąd Ci się wzięło więc te 1,8 km? Nie wiem. Liczysz w...ysokość wiatraka razem ze skrzydłem?  rozwiń