PARTNER PORTALU
  • BGK

Zawiercie: Chemikalia na terenie byłej przędzalni. Władze miasta interweniują

  • aw/PAP    9 marca 2018 - 14:25
Zawiercie: Chemikalia na terenie byłej przędzalni. Władze miasta interweniują
Składowisko odkryli zawierciańscy policjanci, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej (fot.http://zawiercie.slaska.policja.gov.pl)

O wystosowaniu pisma do syndyka powiedział w piątek (9 marca) rzecznik Urzędu Miasta w Zawierciu Marcin Wojciechowski. - To wszystko, co możemy w tej sprawie zrobić. Dawna przędzalnia leży w granicach miasta, ale nie ma ono tytułu prawnego do tego terenu - zaznaczył.
  • Lokalne władze zwróciły się do syndyka Przędzalni Zawiercie o jak najszybsze usunięcie chemikaliów, znalezionych w hali po tym zakładzie.
  • Są tam olbrzymie ilości składowanych w beczkach substancji, prawdopodobnie m.in. rozpuszczalników i substancji ropopochodnych.
  • Hale po przędzalni są wynajmowane na cele produkcyjne, ale są też wykorzystywane jako magazyny.

Syndyk, będącej w upadłości likwidacyjnej Przędzalni Zawiercie, Anna Majcherkiewicz potwierdziła, że otrzymała pismo od lokalnych władz. Ze względu na prowadzone przez policję dochodzenie nie chciała ujawnić szczegółów. Potwierdziła, że chemikalia znaleziono w części hali, wynajmowanej przez prywatnego najemcę.

Majcherkiewicz zaznaczyła, że nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia, że w hali składowano odpady. Hale po przędzalni są wynajmowane na cele produkcyjne, ale są też wykorzystywane jako magazyny. Ten konkretny najemca miał zajmować się spedycją i być może zamierzał go przepakowywać i przewozić dalej; na razie jest to dowód rzeczowy - wskazała. Dodała, że firma wynajmująca tę część hali działa od lat, z tym samym zarządem.

Składowisko odkryli zawierciańscy policjanci, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Chemikalia są przechowywane w części ogromnej hali o wymiarach 450 na 140 m - stoją w pomieszczeniu, które ma 50 na 80 m. To pomieszczenie o powierzchni 4 tys. m kw. zostało w 80 proc. zastawione beczkami o pojemności od 30 do 1000 litrów, ustawionymi jedna na drugiej, nawet do wysokości 4 m - relacjonował rzecznik zawierciańskiej straży pożarnej mł. bryg. Łukasz Osikowicz.

Nie jest pewne, co znajduje się w beczkach, prawdopodobnie są to zmieszane rozpuszczalniki, farby i substancje ropopochodne. Do ustalenia składu konieczne są badania laboratoryjne. Strażacy uspokajali, że beczki są szczelne, nic z nich nie wycieka. Nie doszło do skażenia środowiska ani nie ma wysokich stężeń niebezpiecznych substancji w powietrzu. Strażacy podkreślają jednak, że hala nie jest przystosowana do składowania chemikaliów, zwłaszcza w takiej ilości.

Według strony internetowej zakładu Przędzalnia Zawiercie powstała w 1972 roku jako Wspólne Przedsiębiorstwo PRL i NRD o nazwie "Przyjaźń". Kolejne przekształcenia własnościowe doprowadziły do utworzenia w 1997 roku Spółki Akcyjnej - Przędzalnia Zawiercie będącej w całości własnością Skarbu Państwa. W październiku 2008 r. ogłoszona została upadłość obejmująca likwidację majątku przedsiębiorstwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.