Zbadają domy kamerą termowizyjną

500 domów jednorodzinnych i 30 kamienic zostanie w Poznaniu bezpłatnie przebadanych przy użyciu kamer termowizyjnych w ramach projektu "Trzymaj ciepło". Zapisy ruszyły w środę. To piąta edycja akcji.
Zbadają domy kamerą termowizyjną
Jej celem jest wskazanie właścicielom i mieszkańcom domów jednorodzinnych miejsc budynków, które powodują największe straty ciepła.

"W zeszłym tygodniu przeprowadziliśmy 500 ankiet z uczestnikami akcji w poprzednich latach. Wykazały one, że uczestnicy projektu po dokonaniu sugerowanych napraw zaoszczędzili nawet kilkanaście procent, a nakłady inwestycyjne zwrócą się w przeciągu kilku lat" - powiedział w środę na konferencji prasowej dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UM Poznania Leszek Kurek.

Badanie polega na sfotografowaniu budynków za pomocą kamery termowizyjnej. Trwa ono ok. 20-25 minut. Na podstawie analizy zdjęć widać miejsca ubytku ciepła z budynków.

"Badanie musi być przeprowadzane w temperaturze minusowej, o zmroku, dlatego codziennie możemy przeprowadzić tylko kilka badań. Po kilku tygodniach od zakończenia badania każdy uczestnik otrzymuje raport ze zdjęciami oraz krótkim opisem" - dodał Kurek.

W trakcie czterech poprzednich edycji akcji "Trzymaj ciepło" przebadano 1753 budynki. Akcje o podobnym charakterze przeprowadzane są również w Lwówku Śląskim, Wrocławiu i Suwałkach.

Miasto Poznań m.in. za projekt "Trzymaj ciepło" otrzymało nagrodę "Lidera wśród liderów" w konkursie Samorządowy Lider Zarządzania 2012", tytuł "Pozytywista Roku 2012" oraz nagrodę "Green City of the Year".
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE