PARTNER PORTALU
  • BGK

Zbierali pieniądze na drzewa. Z sukcesem

  • AW    7 stycznia 2011 - 15:38

Na specjalnym koncie uruchomionym na rzecz odtworzenia zniszczonego w huraganie drewostanu w legnickim Parku Miejskim, zebrano około 211,5 tys. zł. Realizacja szczytnego celu stała się w pełni możliwa dzięki zdobyciu przez miasto ponad 3 mln zł dotacji z NFOŚiGW.
Katastrofalny huragan zniszczył około 2,5 tysiąca drzew w legnickim Parku Miejskim. Setki kolejnych bardzo poważnie ucierpiało biologicznie i - mając naderwany układ korzeniowy - ze względów bezpieczeństwa wciąż jest sukcesywnie wymienianych na nowe. Zniszczenia w ogromnej części dotyczą bardzo cennego starodrzewu.

Rewitalizacja legnickiego parku po huraganie od początku przebiegała pod ścisłym nadzorem konserwatorskim, zgodnie z projektem odtworzenia jego historycznej postaci dendrologicznej i zabytkowego założenia.

Za pieniądze pochodzące z publicznej zbiórki służby Urzędu Miasta zakupiły ok. 290 nowych drzew. Są to właściwie okazy dendrologiczne, a więc bardzo dorodne, kilkunastoletnie sadzonki o wysokości od ok. 3 do 5,5 metra, z rozwiniętym systemem korzeniowym. Wśród dostarczonych do Legnicy nowych drzew znalazły się: buki pospolite, dęby szypułkowe, klony jawory, klony zwyczajne, kasztanowce białe, sosny wejmutki, lipy szerokolistne, lipy drobnolistne, kasztanowce czerwone, kasztanowce białe, choiny kanadyjskie, leszczyny tureckie, tulipanowiec i platany. Drzewa odtwarzające historyczny układ przyrodniczy i kompozycyjny parku sadzono w rejonie Koziego Stawu, ulic Witelona, Powstańców Śląskich, Korfantego, Mickiewicza i Alei Orła Białego. W miejsce zniszczonych, sędziwych poprzedników trafiają nowe, identyczne gatunkowo. Łączny koszt zakupu i posadzenia 290 drzew oraz wyremontowania Palmiarni (naprawa jej dachu i murku kosztowała 39.699,91 zł) wynosi ok. 300 tys. zł.

W akcję włączyło się Towarzystwo Miłośników Legnicy „Pro Legnica”, które prowadząc równoległą do miejskiej społeczną zbiórkę pieniędzy.

Odtwarzanie zieleni w legnickim parku ma zakończyć się jeszcze w tym roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.