PARTNER PORTALU
  • BGK

Zebrano 2,9 tys. ton elektrośmieci

  • PAP    22 lipca 2011 - 09:42
Zebrano 2,9 tys. ton elektrośmieci

W każdą sobotę warszawiacy w autoryzowanych punktach mogą bezpłatnie zostawiać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.
Od 2007 r. zebrano 2,9 tys. ton tzw. elektrośmieci – poinformowała organizacja ElektroEko, która z miastem stołecznym organizuje zbiórkę.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE): np. lodówkę, drukarkę czy telewizor można zostawiać w oznakowanych, zielonych kontenerach na terenie wszystkich dzielnic.

Elektrośmieci nie mogą być składowane razem z innymi odpadami komunalnymi, ponieważ zawarte w nich substancje mają szkodliwy wpływ na środowisko naturalne – wyjaśnia organizacja.

„W zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym jest ich wiele – ze starego komputera może wydostać się kadm, a z kineskopu telewizora ołów. Są to substancje trujące, dlatego tak ważne jest, by oddawać elektrośmieci do specjalnych punktów, w których personel odpowiednio je posegreguje i odda do bezpiecznej utylizacji” – podaje.

O tym, że urządzenia nie można wyrzucać z innymi odpadami informuje znak przekreślonego kontenera na śmieci na produkcie – podaje ElektroEko. Za wyrzucanie elektrośmieci razem z innymi odpadami grozi kara grzywny od 500 do 5 tys. zł.

Zgodnie z polskim prawem tego rodzaju zużyty sprzęt pochodzący z gospodarstwa domowego można oddać bezpłatnie i w dowolnej ilości do specjalnego punktu zbierania oraz w przypadku dokonywania zakupu nowego sprzętu, również do sklepu (w myśl zasady stary za nowy, bez względu na markę).

Aktualna lista adresów punktów zbierania w całej Polsce oraz informacje zużytym sprzęcie znajdują się na stronach: www.elektrosmieci.pl oraz www.elektroeko.pl. Dostępna jest również infolinia ElektroEko 801 011 180.

ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego została powołana przez największe firmy i organizacje zrzeszające producentów i importerów sprzętu AGD, RTV, IT i Oświetlenia.

M.in. producenci i importerzy sprzętu elektrycznego i elektronicznego zgodnie z polskim prawem mają obowiązek zawarcia umowy z organizacją odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, która w jego imieniu tworzyć będzie system gospodarowania ZSEE.

Mogą też po wniesieniu zabezpieczenia finansowego samodzielnie realizować zobowiązania w tym zakresie.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.