PARTNER PORTALU
  • BGK

Żeby Kujawy i Pomorze były czyste i zdrowe

  • JL    19 lutego 2010 - 10:29

140 mln zł samorządowe władze województwa przeznaczyły na wsparcie ekologicznych inwestycji we wsiach i miasteczkach regionu.
Pieniądze na budowę oczyszczalni ścieków, kanalizacji, stacji uzdatniania wody, wodociągów oraz systemu segregacji śmieci pochodzą z unijnego „Programu rozwoju obszarów wiejskich”. Łącznie na 116 projektów województwo przeznaczyło 140 mln zł.

Większość projektów obejmuje inwestycje wodno-kanalizacyjne. Na przykład dzięki ponad milionowi złotych w Kowalu woda do domów nie będzie już płynąć cementowo-azbestowymi rurami. Za 1,1 mln zł Lubraniec rozbuduje kanalizację w mieście oraz zainwestuje w przydomowe oczyszczalnie w gminie. Dzięki kanalizacji w gminach Zbiczno i Brzozie poprawi się stan jakości wody na chętnie odwiedzanym przez turystów Pojezierzu Brodnickim.

„Zależy nam na tym, aby mieszkańcy kujawskich i pomorskich wsi żyli w czystym i zdrowym środowisku, a także na tym, żeby walory te przyciągały do naszego regionu jak najwięcej turystów” – wyjaśnia marszałek Piotr Całbecki.

Kowalewo Pomorskie, Łasin czy Czernikowo wprowadzają segregację śmieci. Gmina Chełmża zamierza ogrzewać szkoły i ośrodek zdrowia energią słoneczną i z głębi ziemi. Kowalewo, pierwsze w Polsce, na dużą skalę chce oświetlać część swoich dróg latarniami zasilanymi przez słońce i wiatr.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.