PARTNER PORTALU
  • BGK

Zielona energia coraz więcej kosztuje polskie firmy

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    14 maja 2010 - 06:57
Zielona energia coraz więcej kosztuje polskie firmy

Polska ma jeden z najdroższych systemów wspierania odnawialnych źródeł energii w Europie. Podwoiły się opłaty za brak zielonej energii w 2009 r. Z zebranych 800 mln zł na inwestycje wydano tylko 100 mln.
Zakłady energetyczne, które nie wywiązały się w ubiegłym roku z obowiązku sprzedaży zielonej energii, wpłaciły do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 796 mln zł kar – dwukrotnie więcej niż w 2008 r. Zgodnie z prawem firmy musiały dostarczyć odbiorcom 8,7 proc. energii z odnawialnych źródeł. Wypełniły tylko dwie trzecie tego obowiązku – informuje „Rzeczpospolita”.

Polska wyda na wsparcie inwestycji w energetykę odnawialną w latach 2007 – 2013 ok. 1,3 mld euro z funduszy krajowych i unijnych – zakłada Ministerstwo Gospodarki. To niewiele w porównaniu z innymi państwami UE. Niemcy przeznaczają na ten cel 3,2 mld euro, Wielka Brytania – 2,9 mld euro, Hiszpania – 2,8 mld euro, a Francja – 2,1 mld.

Zdaniem Grzegorza Wiśniewskiego, prezesa Instytutu Energetyki Odnawialnej, wprowadzony przez polski rząd system wspierania odnawialnej energii nie funkcjonuje dobrze: jest kosztowny i mało efektywny. Inwestorzy skarżą się głównie na problemy z przyłączeniem nowych elektrowni do sieci przesyłowej.Przeszkodą są w dalszym ciągu bariery proceduralne i wysokie ryzyko inwestycyjne spowodowane brakiem szerszej i dłuższej perspektywy wsparcia. Rząd powinien zmienić system promowania odnawialnych źródeł energii. W innych krajach osiągnięto lepsze efekty przy mniejszych kosztach – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Włodzimierz S., 2010-05-14 13:29:39

    Kolejne kłody pod nogi to marcowa zmiana prawa energetycznego