PARTNER PORTALU
  • BGK

Zielona Stolica Europy 2014

  • FRA    14 czerwca 2011 - 22:06

Komisja Europejska poszukuje miejscowości, która zostanie uhonorowana tym tytułem Zielonej Stolicy Europy w roku 2014.
Dotąd miano Zielonej Stolicy Europy nadano Sztokholmowi, Hamburgowi, hiszpańskiemu Vitoria-Gasteiz i francuskiemu Nantes. O nagrodę mogą ubiegać się miasta, których mieszkańcy przodują w najbardziej przyjaznym dla środowiska stylu życia – stanowiąc wzór do naśladowania dla wszystkich Europejczyków.

Celem tytułu jest wspieranie miast europejskich, by stały się bardziej atrakcyjnymi i zdrowymi miejscami, gdzie żyje się zdrowo, przyjemnie i zgodnie z naturą.

- Konkurs o tytuł Zielonej Stolicy Europy to potężny argument, przekonujący władze miejskie do dbałości o zrównoważony rozwój terenów miejskich – który jest kluczem do pomyślności przyszłych pokoleń. Cieszę się już na liczne kandydatury miast z całej Europy, które wykazały, jak można z powodzeniem pogodzić inwestycje w ochronę środowiska ze wzrostem gospodarki i jakości życia – powiedział komisarz ds. środowiska Janez Potočnik.

Do konkursu o tytuł Zielonej Stolicy Europy na rok 2014 może stawać każde europejskie miasto powyżej 200 tysięcy mieszkańców. Konkurs jest otwarty dla miast państw członkowskich UE, państw kandydujących (tj. Turcji, Macedonii, Chorwacji, Czarnogóry i Islandii) oraz wszystkich krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (w szczególności są w nim: Islandia, Norwegia i Liechtenstein). W krajach, gdzie nie ma miast powyżej 200 tys. mieszkańców, do konkursu dopuszcza się największe miasto.

Kandydatury ocenia się wedle 12 wskaźników: lokalny wkład w wysiłki na rzecz zapobiegania globalnej zmianie klimatu, organizacja transportu miejskiego, tereny zieleni miejskiej, zwalczanie hałasu, wytwarzanie odpadów i gospodarka odpadami, ochrona przyrody i różnorodności biologicznej, jakość powietrza, zużycie wody, oczyszczanie ścieków, ekoinnowacje i trwałe zatrudnienie, zarządzanie środowiskiem na poziomie władz lokalnych i sprawność energetyczna.

Kandydatury miast można zgłaszać korzystając z internetowego formularza zgłoszenia, ktrz jest tutaj.

 Termin zgłoszeń do konkursu na stolicę roku 2014 upływa 14 października 2011 r. Zwycięzcę wyłoni specjalne jury z pomocą panelu powszechnie uznanych ekspertów z różnych dziedzin ochrony środowiska. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w czerwcu 2012 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.