PARTNER PORTALU
  • BGK

Zielona Stolica Europy 2018: wybrano miasta najlepiej dbające o środowisko miejskie

  • MN    24 czerwca 2016 - 16:08
Zielona Stolica Europy 2018: wybrano miasta najlepiej dbające o środowisko miejskie

Ceremonia odbyła w Lublanie, która obecnie posiada tytuł Zielonej Stolicy Europy (fot. flickr)

• Holenderskie miasto Nijmegen otrzymało tytuł Zielonej Stolicy Europy 2018.
• Z kolei Galway w Irlandii otrzymało tytuł Europejskiego Zielonego Liścia 2017.
• Nagrody przyznawane są miastom w uznaniu ich zaangażowania na rzecz poprawy środowiska miejskiego.
Nagrody przyznawane są w uznaniu wysiłków i zaangażowania władz na rzecz poprawy środowiska w przestrzeni miejskiej. Wyniki zostały ogłoszone przez Joannę Drake, zastępcę dyrektora generalnego Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Środowiska na ceremonii w Lublanie (22 czerwca), która obecnie posiada tytuł Zielonej Stolicy Europy.

- Status „zielonego miasta” dotyczy zdrowia i dobrobytu ludzi - powiedziała Joanna Drake, podkreślając wagę zaangażowania miast na rzecz zrównoważonego rozwoju środowiska na świecie.

- Chodzi o czyste powietrze i wodę, dostęp do terenów zielonych oraz przodownictwo miasta w kwestii istotnych problemów, takich jak zmiana klimatu i utrata bioróżnorodności – dodała.

Miasto Nijmegen w Holandii przedstawiło przejrzystą i zintegrowaną wizję, imponując komisji ogromnym zaangażowaniem mieszkańców. Ze szczególnym uznaniem komisji spotkało się również podejście irlandzkiego miasta Galway do ekologicznego rozwoju i wspierania małych i średnich przedsiębiorstw, zaangażowanie na rzecz edukacji oraz entuzjazm związany z tytułem Zielonego Ambasadora w roku 2017 i kolejnych latach.

Tytuł Zielonej Stolicy Europy i nagroda Europejskiego Zielonego Liścia przyznawane są miastom w uznaniu ich zaangażowania na rzecz poprawy środowiska miejskiego. O tytuł Zielonej Stolicy Europy mogą ubiegać się miasta powyżej 100 tys. mieszkańców, natomiast o tytuł Europejskiego Zielonego Liścia miasta pomiędzy 20 a 100 tysięcy mieszkańców. W rywalizacji mogą uczestniczyć miasta państw członkowskich Unii Europejskiej, państw ubiegających się o członkostwo oraz Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Zwycięskie miasta wykazują dobrze udokumentowane wysokie standardy środowiskowe.

Programy te koncentrują się w szczególności na ekologicznym rozwoju i tworzeniu nowych miejsc pracy. Zwycięskie miasta staną się ambasadorami, których rola będzie polegać na inspirowaniu innych miast i promowaniu najlepszych praktyk w celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju miejskiego.

Do tej pory tytuł Zielonej Stolicy Europy otrzymało 9 miast: Sztokholm (2010), Hamburg (2011), Vitoria-Gasteiz (2012), Nantes (2013), Kopenhaga (2014), Bristol (2015), Lublana (2016), Essen (2017) oraz Nijmegen (2018).

Tytuł Europejskiego Zielonego Liścia przyznano do tej pory trzem miastom. W 2015 roku – był to pierwszy rok, w którym zorganizowano konkurs – przyznano go miastom Mollèt del Valles w Hiszpanii i Torres Vedras w Portugalii. W 2017 roku nagrodę otrzymało miasto Galway. Pełne formularze zgłoszeniowe zwycięskich miast opublikowano na stronie internetowej Zielonej Stolicy Europy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • glaertes1, 2016-06-28 10:30:42

    A gdzie miasta i metropolie POLSKIEGO BANTUSTANU?