PARTNER PORTALU
  • BGK

"Zielona Wyspa Śląsk" możliwa?

  • PAP    9 marca 2011 - 16:57
"Zielona Wyspa Śląsk" możliwa?

Warsztaty ekologiczne dla dzieci, muzyka z nazywanej zieloną wyspą Irlandii oraz darmowe sadzonki drzew - to niektóre elementy tegorocznej edycję kampanii kreującej zielony wizerunek Śląska.
Na pomysł promowania ekologicznego obrazu regionu poprzez nawiązanie do kultury i krajobrazu Irlandii przed dwoma laty wpadł wywodzący się ze Śląska zespół Carrantuohill, który od 24 lat wykonuje celtycką muzykę folkową. Wówczas w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca pod hasłem "Zielona Wyspa Śląsk" odbył się koncert zespołu z zaproszonymi gośćmi.

W ub. roku w projekt włączył się wojewoda śląski, a w tym samorząd woj. śląskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach, Lasy Państwowe oraz jeden z koncernów energetycznych. Dzięki partnerom kampania edukacyjna nabrała rozmachu - organizowany przez Carrantuohill koncert poprzedzi cykl organizowanych w regionie przedsięwzięć skierowanych m.in. do dzieci i młodzieży.

"Po tych trzech latach okazuje się, że oprócz działań stricte artystycznych pion ekologiczny, edukacyjny na tyle się rozrósł, że chyba nawet przeważa - koncert stał zaledwie finałem wszystkich przedsięwzięć, które przez ponad tydzień będą odbywać się w ramach kampanii" - mówił podczas zapowiadającej tegoroczną edycję projektu środowej konferencji prasowej w Chorzowie Bogdan Wita z Carrantuohill.

Podczas konferencji zorganizowanej na terenie największego polskiego śródmiejskiego parku między Chorzowem a Katowicami, marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz wyjaśnił, że kampania ma przypominać fakty z których mieszkańcy regionu i całego kraju nie zawsze zdają sobie sprawy - ponad 30 proc. obszaru woj. śląskiego to tereny zielone, a 33 proc. to tereny w różny sposób chronione.

Szef regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Kazimierz Szabla podkreślił natomiast, że co roku w leśnicy z regionu wysadzają ok. 100 mln nowych drzew, a całe woj. śląskie ma już współczynnik lesistości sięgający 32 proc., a zatem taki, jaki cała Polska zamierza osiągnąć dopiero w 2050 r.

W ramach tegorocznej kampanii jako pierwsza w poniedziałek 14 marca, rozpocznie się akcja "Zielony tydzień". W centrach pięciu miast regionu - w Zabrzu, Bielsku-Białej, Rybniku, Gliwicach i Żorach - w kolejnych dniach odbędą się kilkugodzinne warsztaty dla dzieci. Specjaliści z Fundacji Ekologicznej Arka przygotują m.in. zajęcia dotyczące segregacji śmieci, w każdym mieście rozdadzą też po ok. tysiącu dostarczonych przez Lasy Państwowe sadzonek drzew, do zasadzenia w wybranych przez miasta miejsca

Pierwszego dnia wiosny - w "dniu wagarowicza" - w Katowicach na ul. Mariackiej odbędzie się natomiast happening "Zielony kontener". W standardowym (32 m sześc. pojemności) kontenerze do wywozu śmieci zaaranżowana zostanie przestrzeń do ekologicznych warsztatów otoczona multimedialną ekspozycją prezentującą m.in. sprzęt wykorzystywany w gospodarce odpadami.

O tym, że Śląskowi blisko do "zielonej wyspy" ma - jak od pierwszej edycji kampanii - przekonywać koncert w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Gospodarzem imprezy będzie Carrantouhill, który wystąpi w towarzystwie gwiazd o śląskich korzeniach.

Wiadomo już, że Zespół i Tańca "Śląsk" zatańczy irlandzkie tańce i zaśpiewa tradycyjną irlandzką piosenkę Molly Mallone, a bracia Łukasz i Paweł Golcowie zaśpiewają własne przeboje zaaranżowane na irlandzką nutę. Prócz nich zaproszono m.in. orkiestrę górniczą, Kabaret Młodych Panów, dziecięcych mistrzów świata w tańcu irlandzkim - gliwicki zespół Sałakę, Katarzynę Sobek i zespół Chwila Nieuwagi. Gościem specjalnym będzie prof. Jan Miodek, który opowie o czystości śląskiej gwary.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.