PARTNER PORTALU
  • BGK

Zielone Miasta odebrały nagrody

  • pap    4 listopada 2014 - 16:21

Miasta zaczynają odgrywać coraz większą rolę w zarządzaniu środowiskiem - ocenił wiceminister środowiska Piotr Otawski. Dodał, że aglomaracje muszą sobie poradzić m.in. z poprawą jakości powietrza, oszczędnością energii czy ochroną przeciwpowodziową.
W siedzibie resortu środowiska Otawski wręczył statuetki przedstawicielom polskich miast wyróżnionych w konkursie "Zielone Miasta - w stronę przyszłości!".

"Zielonymi Miastami" zostały Gdańsk, Bydgoszcz, Chojnice i Tczew. Gdańsk został wyróżniony za budowę i modernizację systemu odprowadzania wód opadowych, który ma pomagać w ochronie wód Zatoki Gdańskiej. Bydgoszcz wygrała w kategorii "efektywność energetyczna w budownictwie" za budowę centrum demonstracyjnego OZE. Chojnice i Tczew wyróżniono za realizację projektów zwązanych z zielenią miejską: rewitalizacji Parku 1000-lecia w Chojnicach i ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną w Tczewie.

Czytaj też: UE zagroziła wstrzymaniem funduszy na gospodarkę odpadami

Przy okazji wręczenia nagród wiceminister podkreślił, że miasta będą odgrywały coraz większą rolę w polityce środowiskowej. Wskazał, że władze samorządowe jak i włodarze miast będą musieli się zmierzyć m.in. z problemem oszczędności energii, gospodarką odpadami, zabezpieczeniem przeciwpowodziowym, czy zapewnieniem dobrej jakości życia dla mieszkańców poprzez poprawę jakości powietrza.

"Stąd idea konkursu. To pokazuje rzeczywisty problem i kierunek w którym należy podążać" - podkreślił.

Obecna podczas wydarzenia wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dorota Zawadzka-Stępniak dodała, że miasta będą odgrywały kluczową rolę w adaptacji do zmian klimatycznych. "Nie mówimy tylko o odziaływaniu zanieczyszczeń na środowisko, ale w jaki sposób zaadaptować się do tych zmian, które już zaszły, które są już nieodwracalne. To jest jedno z wyzwań, na które miasta powinny odpowiadać w przyszłości" - zaznaczyła.

 Czytaj też: Posłowie chcą zaostrzenia przepisów o instalacjach wiatrowych

Według rządowego strategicznego planu adaptacji do zmian klimatu (SPA 2020), Polska będzie musiała wydać ponad 80 mld zł na przystosowanie się do zmian klimatycznych. Według dokumentu w poprzedniej dekadzie (lata 2001-2010) straty wynikające z ekstremalnych zjawisk pogodowych, np. powodzi czy susz, wyniosły w Polsce 54 mld zł.

Autorzy raportu prognozują, że przy braku odpowiednich inwestycji przystosowujących do zmian klimatycznych, w latach 2011-2020 straty te mogą sięgnąć 86 mld zł, a między 2021 i 2030 rokiem - ponad 120 mld zł.

Przedstawicielka NFOŚiGW przypomniała, że fundusz do 2020 roku będzie chciał przeznaczyć na politykę środowiskową, w tym pożyczki i dotacje na proekologiczne inwestycje w miastach 10 mld zł.

Celem konkursu "Zielone Miasta" była promocja działań zmierzających do zrównoważonego rozwoju miast. Był on skierowany do aglomeracji, które prowadzą działania na rzecz ochrony środowiska i mogą pochwalić się nowatorskimi, wysoce ekologicznymi rozwiązaniami. Do udziału w konkursie zgłosiło się 60 gmin i miast. Kapituła konkursu przyznała 4 nagrody główne i 32 wyróżnienia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.