PARTNER PORTALU
  • BGK

Zielony tramwaj w Krakowie przypomina o ochronie środowiska

  • PAP/MN    21 września 2016 - 18:47
Zielony tramwaj w Krakowie przypomina o ochronie środowiska
Pierwsza odsłona kampanii "Tak! Dla czystego powietrza" w Krakowie przeprowadzona została na początku roku (fot. wikipedia.org)

• Na przystankach tramwajowych na trasie wokół krakowskiego rynku jeździ zielony tramwaj.
• Z jego progów młodzież zaangażowana w ochronę środowiska, zachęca mieszkańców do przejażdżki.
• Pasażerowie są informowani m.in. o proekologicznym ogrzewaniu.
"Ekotramwaj będzie przez najbliższe pół roku kursował na różnych liniach tramwajowych" - poinformował Urząd Miasta Krakowa.

Wewnątrz nowoczesnego pojazdu (jeździ on w określonych godzinach) pasażerowie otrzymują gadżety promujące ochronę przyrody. Udzielane są także informacje na temat Programu Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE) i Lokalnego Programu Osłonowego (LPO) oraz na temat zasad wymiany pieców węglowych na proekologiczne.

W środku tramwaju, na którym widnieje napis: "Tak! Dla czystego powietrza", odbywają się również konkursy z nagrodami, dotyczące poprawy jakości powietrza i transportu miejskiego w Krakowie.

Dodatkowo wolontariusze przeprowadzają ankiety, które mają dać odpowiedzi m.in. na pytania, jakimi środkami transportu krakowianie się poruszają, a jakimi chcieliby.

Osoby czekające na przystankach z niepewnością spoglądają na tramwaj, ale kiedy okazuje się, że przejazd nim jest bezpłatny, a dodatku trasa prowadzi przez miejsce, do którego pasażer chce dotrzeć, to chętnie wchodzą do pojazdu i z zainteresowaniem włączają się w akcję.

Przedsięwzięcie jest elementem kampanii miasta Krakowa "Tak! Dla czystego powietrza". W ramach tej akcji ankieterzy odwiedzają też gospodarstwa domowe w mieście. Do 16 października przeprowadzą badania w ponad 6 tys. gospodarstw na terenie Starego Miasta, Dębnik, Kazimierza, Starych Grzegórzek i Starego Podgórza.

Ankieterzy przekażą mieszkańcom ulotki informacyjne na temat zasad udzielania dotacji oraz o dodatkowym wsparciu w ramach Lokalnego Programu Osłonowego, formularze wniosku o udzielenie dotacji i informacje dotyczące wymiany palenisk węglowych.

Czytaj też: Program Life: Eko-doradcy ruszyli w Małopolskę

Jak poinformowała dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska miasta Krakowa, Ewa Olszowska-Dej, w wyniku analizy dotychczas składanych wniosków o wymianę pieców na ogrzewanie proekologiczne, stwierdzono potrzebę przeprowadzenia badań ankietowych wśród mieszkańców centrum miasta, gdzie występuje największa koncentracja palenisk węglowych.

"Badania mają przyczynić się do zdiagnozowania barier w składaniu wniosków przez mieszkańców tego obszaru Krakowa, ze szczególnym uwzględnieniem problemów formalno-prawnych" - powiedziała dyrektor.

Pierwsza odsłona kampanii "Tak! Dla czystego powietrza" przeprowadzona została na początku roku. W okresie od stycznia do końca marca ankieterzy odwiedzili ponad 16 tys. gospodarstw domowych, gdzie - zgodnie w inwentaryzacją przeprowadzoną przez miasto - znajdowały się piece węglowe. Dzięki akcji wzrosło zainteresowanie uzyskaniem dotacji w ramach gminnego Programu Ograniczania Niskiej Emisji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.