PARTNER PORTALU
  • BGK

Zlikwidowano 16 mogilników

  • PAP    28 grudnia 2010 - 20:08

W województwie kujawsko-pomorskim zakończono likwidację 16 mogilników, czyli ziemnych składowisk niebezpiecznych odpadów - poinformowała we wtorek rzeczniczka urzędu marszałkowskiego w Toruniu Beata Krzemińska.
Do usunięcia pozostał jeszcze jeden mogilnik w Płociczu k. Sępólna Krajeńskiego, który nie był zinwentaryzowany w połowie zeszłego roku, gdy ogłaszano przetarg dotyczący składowisk materiałów groźnych dla środowiska.

Likwidację mogilników, na zlecenie urzędu marszałkowskiego, prowadziło wyspecjalizowane konsorcjum spółek SEGI-AT i Hydrogeotechnika. W trakcie robót trwających od końca zeszłego roku wydobyto 1,6 tys. ton chemikaliów, a także 8 tys. ton skażonego gruzu i ziemi. Pracami rekultywacyjnymi objęto powierzchnię ponad 2 hektarów.

Wydobyte substancje trafiły do spalarni odpadów niebezpiecznych, a skażony gruz i ziemię przetransportowano na specjalne składowiska.

Likwidacja 16 mogilników kosztowała 15 mln zł. Jej koszty w większości zostały pokryte z pieniędzy funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej - narodowego i wojewódzkiego.

Odnaleziony mogilnik w Płociczu ma zostać zlikwidowany jak najszybciej. Marszałek województwa już zwrócił się do NFOŚiGW o dodatkowe środki na likwidację tego składowiska. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2010-12-29 16:40:12

    Zamiast zostawic niebezpieczne odpady w ziemi, teraz nimi wszyscy oddychamy. Zlikwidujmy te spalarnie do cholery bo ci nasi ignoranci urzednicy nas wszystkich wytruja !