PARTNER PORTALU
  • BGK

Złote jedynki dla zielonych gmin

  • AZA    7 kwietnia 2011 - 21:27

Spółki komunalne z Lubawki i Gaci k. Oławy oraz gmina Kudowa-Zdrój - to zwycięzcy dolnośląskiego konkursu „Złote Jedynki” w kategorii „Ekologiczna Gmina”.
Złotą jedynką zostało Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Sanikom” w Lubawce.  

- Jego udziałowcami jest 17 gmin, z terenu których firma nie tylko zbiera odpady, ale i sortuje oraz produkuje z nich paliwo -  mówi Marek Mielczarek, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu, pomysłodawca konkursowej kategorii. - Tym samym udowadnia, że za pomocą stosunkowo prostej i niedrogiej technologii można przyczynić się do obniżenia ilości składowanych śmieci.

Wyróżnienie trafiło do Zakładu Gospodarowania Odpadami w Gaci. To kolejna wspólna inicjatywa kilku gmin, nie tylko z województwa dolnośląskiego, ale i opolskiego. Spółka zajmuje się m.in. odzyskiem odpadów wielkogabarytowych, selektywną zbiórką odpadów opakowaniowych i baterii.

Zakład segreguje około 60 tys. ton odpadów rocznie. Honorowym laureatem została także gmina Kudowa-Zdrój, która w 2008 r. wprowadziła system workowej segregacji odpadów.

- Działa on wyjątkowo sprawnie. Dodatkowo gmina ma bardzo dobrze funkcjonujący system ekonomicznych bodźców zachęcających do segregacji - ocenia Mielczarek.

Mieszkańcy, którzy segregują śmieci, mają specjalne zniżki – płacą od 10 do 25 proc. mniej za wywóz odpadów.

To już trzecia edycja "Złotej Jedynki", konkursu organizowanego przez redakcję Gazety Wyborczej Wrocław i Stowarzyszenie na rzecz Promocji Dolnego Śląska. Laury wręczano na uroczystej gali podczas XII Dolnośląskiego Forum Samorządu Terytorialnego w Kudowie Zdrój.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Suzi, 2011-04-07 22:37:08

    to zwykły przypadek kto wygra.
  • Spoddenka, 2011-04-07 22:25:24

    Jeśli nasza gmina wygra nalezy wyjść z propozycją, by mieszkańcy tejże gminy zmienili kolor swoich jedynek na zielone. Żólty też ładny kolor, ale w przypadku niektórych już się trochę opatrzył...