PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiana w dopłatach do kolektorów

  • GK    29 lipca 2013 - 08:53
Zmiana w dopłatach do kolektorów

Zmieniają się zasady dopłat do kolektorów słonecznych. Klient będzie mógł zdecydować, czy kupić więcej paneli o słabszej efektywności czy mniej, ale za to o wysokiej sprawności.
W trzyletniej historii tego popularnego na polskim rynku programu dopłat to kolejna zmiana, wprowadzona pod kątem potrzeb zmieniającego się rynku.

Czytaj też: Plan rozwoju mikroźródeł energii

Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, do obliczania wielkości dopłaty indywidualnej zastępuje się powierzchnię całkowitą (wymiarów zewnętrznych) paneli słonecznych na powierzchnię czynną wytwarzającą ciepło.

Klient będzie mógł zdecydować, czy kupić więcej paneli charakteryzujących się mniejszą efektywnością czy mniej, ale za to o wysokiej sprawności.

Za każdym razem jednak otrzyma dofinansowanie na powierzchnię czynną urządzenia. Zmiany te nastąpiły w wyniku pojawienia się na rynku kolektorów, w których występują coraz większe różnice pomiędzy wymiarami obudowy solarów a ich powierzchnią czynną.

Pierwotne wykorzystanie wymiarów zewnętrznych kolektora słonecznego w regule dopłaty do kredytu było uzasadnione potrzebą stosowania prostych reguł, przyjętych w innych krajach oraz przystępnych dla pracowników sektora bankowego obsługującego klientów. Zmiany w programie będą obowiązywać od 1 października 2013.

Jednak, że bez względu na wybór producenta, każdy właściciel takiego urządzenia z dopłatą NFOŚiGW, ma prawo do obligatoryjnej, 5-letniej gwarancji na podzespoły urządzenia oraz 3-letnią rękojmię na montaż zestawu kolektorowego. Taką zmianę wprowadzono po stwierdzonych przypadkach, z których wynikało, że niefachowy montaż istotnie zmniejszał sprawność dobrych jakościowo urządzeń.

Dzisiaj na rynku pracuje szereg małych firm montażowych posiadających wymagane przez NFOŚiGW certyfikaty jakości usług, które rekrutują tylko wykwalifikowanych pracowników. Zdaniem ekspertów połączenie dobrych jakościowo urządzeń z profesjonalnym montażem daje gwarancje wysokiej sprawności tych urządzeń, szczególnie widocznych w porach niskiego nasłonecznienia.

Obecnie kolektory dofinansowywane przez Fundusz mogą być wykorzystywane także do ogrzewania budynków (nie tylko do podgrzewania wody do celów użytkowych), poprzez włączenie ich do instalacji centralnego ogrzewania. Jednakże zdecydowana większość inwestorów wykorzystuje je do ogrzewania wody. W wyniku zmian na rynku nieznacznie zmniejszono także koszt jednostkowy dopłaty.

Dotychczas, w ramach programu wypłacono dotacje, na łączną kwotę prawie 280 mln zł dla 42 tys. beneficjentów, którzy zainstalowali kolektory o łącznej powierzchni przekraczającej 280 tys. m2. Tym samym co roku ograniczymy emisję CO2 o 44 tys. ton.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.