PARTNER PORTALU
 • BGK

Zmiany w przepisach o ochronie przyrody: Mniejsze kary za wycinkę drzew

 • AT    5 marca 2015 - 13:14
Zmiany w przepisach o ochronie przyrody: Mniejsze kary za wycinkę drzew
Stawki przy wyliczaniu opłat za usuwanie drzew będą znacznie niższe (fot.flickr.com/Garry Knight)

Mniejsze stawki przy wyliczaniu opłaty za wyrąb drzew. Nie będzie też drakońskich opłat za usunięcie najstarszych okazów.
Zmiany wprowadzili posłowie do rządowego projektu nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Zawarty jest w nim również pakiet zmian w przepisach o ochronie przyrody - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Posłowie zaproponowali żeby stawki przy wyliczaniu opłat za usuwanie drzew będą znacznie niższe. Np. w przypadku roślin o obwodzie do 25 cm nie będą mogły one przekraczać 97,88 zł za każdy centymetr. Rządowa propozycja zakłada 337,21 zł - podaje "DGP".

Czytaj też: Jaka kara za wycinkę drzew bez zezwolenia?

Ponadto przyjęto założenie, że wartość starych drzew – powyżej 300 cm obwodu pnia – będzie malała ze względu na przewagę w takiej roślinie procesów obumierania. Obecnie obowiązuje zasada– została powielona też w rządowym projekcie – która zakłada wzrost wartości rośliny wraz z jej wiekiem.

Maksymalna stawka przy obwodzie powyżej 500 cm ma wynieść po poselskich poprawkach 376,07 zł. Rząd z kolei proponował, aby było 4371,42 zł. To, ile ostatecznie wyniosą te stawki zostanie uregulowane w rozporządzeniu - ustawa wskazuje maksymalne limity - informuje "DGP".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Avadoro, 2015-03-20 09:49:52

  Szanowna redakcjo, Co to znaczy "posłowie"? Komisja? Sejm? Przydałyby się jakieś konkretne informacje.
 • Arkadio, 2015-03-20 08:37:37

  Do sołtys spiczki: Przepisy dotyczące usuwania drzew, zawarte w ustawie o ochronie przyrody, nie dotyczą gruntów leśnych, więc nie wiem chłopie gdzie Ty masz tę katastrofę...
 • Dorota Tulodziecka -Adams, 2015-03-20 02:08:41

  Właśnie drzewa stare sa potrzebne ptakom na mieszkania nie ma starych niepotrzebnych drzew nie tylko sa to pomniki przyrody ..ale właśnie w nich i na nich żyją i żywią sie ptasie Rodziny