PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w przepisach, ustawa o OZE: Nowy gracz na rynku energetyki odnawialnej

  • AT    21 grudnia 2015 - 15:26
Zmiany w przepisach, ustawa o OZE: Nowy gracz na rynku energetyki odnawialnej

Ustawa o OZE otwiera możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe dla produkcji zielonej energii, również z osadów ściekowych. (fot.fotolia)

Na rynku energetyki odnawialnej może pojawić się nowy gracz - przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, przyczyniające się do optymalizacji bilansu energetycznego na szczeblu lokalnym.
Od 1 stycznia 2016 roku przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne czekają poważne zmiany ram prawnych dotyczące niektórych aspektów ich działalności. Tego dnia zacznie obowiązywać zakaz składowania osadów ściekowych na składowiskach i wejdą w życie nowe przepisy ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE).

Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie (IGWP) zwraca uwagę na szanse, jakie dają nowe uregulowania, a także na problemy, jakie wiążą się z ich wejściem w życie.

- Ustawa o OZE, otwiera możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe dla produkcji zielonej energii, również z osadów ściekowych. Daje szansę na racjonalne rozwiązanie i zmniejszenie ilości osadów ściekowych, które nie będą już mogły być składowane na składowiskach. Z punktu widzenia gospodarki energetycznej rozwinięcie produkcji zielonej energii uniezależniłoby przedsiębiorstwa w większym lub mniejszym stopniu od dostaw energii z zewnątrz. Możliwa będzie również sprzedaż uzyskanych nadwyżek – podaje Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie.

Nie wszystkie przedsiębiorstwa gotowe na zmiany

Na rynku energetyki odnawialnej może zaistnieć nowy gracz, czyli przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, przyczyniający się do optymalizacji bilansu energetycznego na szczeblu lokalnym.

- Wiele przedsiębiorstw jest do tego przygotowanych. Dysponują przyłączami umożliwiającymi albo pobieranie energii kupowanej z zewnątrz, albo wtłaczanie do systemu dystrybucji wyprodukowanych nadwyżek. Mają dostęp do terenów niezbędnych dla budowy koniecznych instalacji np. fotowoltaicznych. Posiadają odpowiednio wykwalifikowane kadry – informuje Izba.

Realizacja projektu nie będzie jednak łatwa.

- Dotychczasowy system wsparcia finansowego przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych w oparciu o zielone certyfikaty był dla nich z wielu względów prostszy i finansowo bezpieczniejszy. Wprowadzany od 1 stycznia 2016 roku aukcyjny system wsparcia finansowego będzie znacznie bardziej skomplikowany i dla przedsiębiorstw bardziej ryzykowny. Już samo przygotowanie projektu na potrzeby postępowania aukcyjnego będzie oznaczało wydatek stanowiący 5 -10 proc. całkowitych kosztów inwestycji, bez pewności uzyskania funduszy na jej realizację i bez pewności wygrania aukcji – wyjaśnia IGWP.

Opłacalność inwestycji pod znakiem zapytania

Według Izby poważnym problemem może się okazać ograniczenie okresu wsparcia do 15 lat, ponieważ okres zwrotu poniesionych nakładów inwestycyjnych może być dłuższy, co stawia pod znakiem zapytania opłacalność inwestycji. Problemem może być również przewidziana w ustawie konieczność zadeklarowania określonej ilości energii dostarczanej corocznie przez przedsiębiorstwo, kary za niedostarczenie deklarowanego wolumenu oraz brak gwarancji zapłaty za nadwyżki.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.