PARTNER PORTALU
  • BGK

Zużyte baterie oddasz w każdym punkcie Poczty Polskiej

  • pt    14 grudnia 2015 - 10:35
Zużyte baterie oddasz w każdym punkcie Poczty Polskiej
Wszystkie placówki pocztowe w Polsce zostały wyposażone w pojemniki przeznaczone na zbiórkę baterii - fot.mat.prasowe

Dzięki współpracy trzech podmiotów: Poczty Polskiej, Europejskiej Platformy Recyklingu oraz firmy MB Recycling, powstała licząca 5 tys. punktów sieć zbierania zużytych baterii.
Zgodnie z prawem (Ustawa o bateriach), zużytych baterii nie wolno wyrzucać o tzw. ogólnego śmietnika. Odpady te powinny być przekazywane w sposób selektywny do specjalnych pojemników czy kontenerów.

Do tej pory mieszkańcy Polski mogli skorzystać jedynie z ograniczonych (np. zasięgiem) sieci zbierania – wyrzucać baterie do pojemników w niektórych sklepach, czy w szkołach.

Sporo jednak osób, nie znajdując w najbliższym otoczeniu pojemnika na baterie, wyrzucało je do śmietnika z odpadami komunalnymi.

Gdzie wyrzucać baterie?

- Nie dość, że działanie takie grozi karą grzywny do 500 zł. to dodatkowo powoduje zanieczyszczenie gleby i wody metalami ciężkimi – informuje Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Rozwiązaniem tego problemu jest powszechna sieć zbierania zużytych baterii powstała dzięki współpracy Poczty Polskiej, Europejskiej Platformy Recyklingu oraz firmy MB Recycling. Sieć obejmuje około 5 tys. placówek pocztowych.

- Jak wiemy, w każdej gminie jest co najmniej jedna palcówka pocztowa, dlatego teraz każdy Polak ma w pobliżu miejsca zamieszkania punkt odbioru baterii – mówi Zbigniew Baranowski i dodaje - Dodatkowo Poczta Polska jest tak rozpoznawalną marką, że nikt nie będzie miał problemu ze znalezieniem takiego punktu.

Pojemnik na każdej poczcie

W ramach zbiórki placówki Poczty zostały wyposażone w pojemniki przeznaczone na zbiórkę baterii. Pudełka są oznakowane i ustawione w widocznym miejscu. Wystarczy tylko zbierać baterie w domu, a przy okazji nadawania czy odbierania przesyłek na Poczcie, wyrzucić baterie do pojemnika.

Wszystkie zebrane baterie zostaną posortowane na poszczególne rodzaje i przekazane do zakładów specjalizujących się w recyklingu baterii – zapewnia Mikołaj Józefowicz, dyrektor Europejskiej Platformy Recyklingu w Polsce.

Zbiórka baterii w placówkach Poczty Polskiej rozpoczęła się w październiku 2015 r. i ma charakter stały.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • ADG, 2015-12-16 21:34:50

    Po co angażować w to przedsięwzięcie Pocztę Polską,kiedy można problem rozwiązać systemowo tzn. każdy oddaje zużyta baterię w miejscu zakupu , a sprzedający przekazują je dalej dokonując zakupu towaru do sklepu /hurtownie/ Gdzieś w Polsce- fakt autentyczny zaobserwowany podczas letnich wędrówek po... kraju: Przy ladzie stoi pan dokonujący zakupów , między innymi kupuje piwo , ekspedientka do niego;" a kapsel gdzie".Pan spłonął i spokojnie :"przyniosę następnym razem, przepraszam".Co jest, to jest przykład Obywatelskiego społeczeństwa tej miejscowości, budujące. W ten sam sposób można zbierać pudelka po paście do butów , wykorzystane żarówki- metal,szkło/ jest z nimi spory problem, Tylko trzeba chcieć.ADG  rozwiń