Zwierzęta pod monitoringiem

W Kromerowie na Warmii uruchomiono w środę monitoring tzw. zielonego mostu, umożliwiającego dzikiej zwierzynie bezkolizyjne przejście nad drogą krajową nr 16. Analiza obrazu z kamer będzie wykorzystana przy projektowaniu kolejnych tego typu mostów.
Zwierzęta pod monitoringiem
Umieszczona na czterometrowym maszcie kamera jest zasilana przez baterie słoneczne. Zaczyna rejestrować obraz po tym, gdy czujnik ruchu zasygnalizuje, że w jej polu widzenia pojawiło się zwierzę lub człowiek. Obsługą urządzenia i zbieraniem danych będą zajmować się leśnicy z Nadleśnictwa Wipsowo.

Jak poinformował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak głównym celem monitoringu jest ocena skuteczności tzw. zielonych mostów; ma określić, czy i w jakiej skali korzystają z nich leśne zwierzęta. Obserwacje zostaną wykorzystane do projektowania kolejnych obiektów tego typu.

Zdaniem rzecznika monitoring pozwoli także stwierdzić, czy wbrew zakazom przejścia nie są wykorzystywane przez pieszych i kierowców quadów lub przez kłusowników do zastawiania sideł.

Zielony most nad krajową "szesnastką" w Kromerowie ma 60 m szerokości i 64 m długości. Po bokach osłaniają go ekrany ochronne, by zwierząt nie płoszył hałas i światła przejeżdżających samochodów. Na gruntowej powierzchni mostu posadzono rośliny, aby wygląd przejścia przypominał naturalne środowisko.

Kolejne zielone mosty w województwie warmińsko-mazurskim powstają nad budowaną obecnie drogą ekspresową S-7 Olsztynek - Nidzica, w okolicach Waplewa i pomiędzy Witramowem a Frąknowem. Monitoring w tych miejscach będzie uruchomiony rok po oddaniu drogi do użytku.

Wyposażenie mostów w kamery jest efektem umowy podpisanej w lipcu przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie oraz olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Obie instytucje współpracują przy uzgadnianiu lokalizacji i sposobów zagospodarowania obiektów inżynierskich przeznaczonych dla leśnych zwierząt.

Zielony most jest konstrukcją mostową umożliwiająca bezpieczną migrację łosi, saren, dzików i innych dużych zwierząt nad drogami i torami kolejowymi. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE