PARTNER PORTALU
  • BGK

10 nowych karetek dzięki niższemu bezrobociu

  • PAP/MN    17 listopada 2016 - 15:56
10 nowych karetek dzięki niższemu bezrobociu
Jak poinformowano podczas konferencji, w woj. śląskim w ramach systemu ratownictwa funkcjonuje 156 karetek, jest też ponad 60 rezerwowych. (zdj. ilustracyjne/wikimedia)

• 4 mln zł na zakup 10 nowych ambulansów przeznaczył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
• Było to możliwe dzięki niższemu niż zakładano bezrobociu, co pozwoliło zaoszczędzić część środków na ubezpieczenie zdrowotne osób bez pracy.
"Podjąłem decyzję o przeniesieniu 4 mln zł zaoszczędzonych środków na ubezpieczenie zdrowotne i wystąpiłem do Ministerstwa Finansów o wyrażenie zgody, aby części tych pieniędzy nie wydawać, a móc je przeznaczyć na zakup ambulansów na potrzeby naszego województwa" - powiedział wojewoda Wieczorek podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach.

"To w gruncie rzeczy dwie dobre informacje - te zaoszczędzone pieniądze wynikają bezpośrednio, wprost ze zmniejszonego bezrobocia w naszym województwie, natomiast druga dobra informacja jest taka, że do końca roku uda się zrealizować zakup 10 doskonale wyposażonych ambulansów na potrzeby pogotowia ratunkowego na terenie województwa śląskiego" - dodał.

Pieniądze trafią do samorządów, które następnie zakupią ambulanse. 800 tys. zł zostanie przekazane marszałkowi woj. śląskiego na zakup dwóch ambulansów, pieniądze na pozostałe 8 dla poszczególnych starostów we wszystkich podregionach województwa.

Jak poinformowano podczas konferencji, w woj. śląskim w ramach systemu ratownictwa funkcjonuje 156 karetek, jest też ponad 60 rezerwowych. "Wykonują ok. 1,5 mln wyjazdów rocznie, każdy z zespołów realizuje ok. 8 wyjazdów dziennie, w kraju średnio jest to 6 wyjazdów, a więc u nas jest to większe obłożenie. Biorąc pod uwagę stan zużycia tych pojazdów zrobiliśmy analizę i pieniądze trafią do pogotowia katowickiego, częstochowskiego, sosnowieckiego, bielskiego, ponadto powiat lubliniecki, kłobucki, myszkowski, raciborski, wodzisławski, cieszyński, żywiecki, bielski" - powiedziała dyrektor Wydziału Nadzoru nad Systemem Opieki Zdrowotnej Jolanta Czaplińska-Jaszczurowska.

Wojewoda Wieczorek przypomniał też, że w niedzielę w Krakowie premier Beata Szydło przekazała karetkę dla Częstochowy, zakupioną na potrzeby związane z organizacją Światowych Dni Młodzieży, a więc region w krótkim czasie zyskuje 11 nowoczesnych ambulansów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.