PARTNER PORTALU
 • BGK

100 mln na Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka uwolni środki UE na inne inwestycje

 • PAP/rs    17 grudnia 2017 - 11:46
100 mln na Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka uwolni środki UE na inne inwestycje
Budżet państwa przekaże 101,38 mln zł dofinansowania na budowę i wyposażenie Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka Fot. Shutterstock.com

Rządowa decyzja ws. dofinansowania budowy Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka (WCZD) kwotą ponad 100 mln zł, uwolni środki europejskie na inne inwestycje szpitalne w Wielkopolsce - poinformował w piątek Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
• Resort rozwoju podał w piątek, ze budżet państwa przekaże 101,38 mln zł dofinansowania na budowę i wyposażenie WCZD. Decyzję w sprawie dofinansowania podjął Minister Rozwoju i Finansów, po zasięgnięciu opinii Ministra Zdrowia.

• Wielkopolski samorząd poinformował, że koszt inwestycji wyniesie 375 mln zł. Marszałek województwa Marek Woźniak powiedział w piątek, że na początku 2018 roku powinien zostać ogłoszony przetarg na budowę nowej placówki.

• WCZD ma być największym nowo wybudowanym szpitalem pediatrycznym w Polsce z ponad 2 tys. pomieszczeń i ponad 30 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Jak podkreślił cytowany w komunikacie wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak, przekazanie samorządowi regionu ponad 100 mln zł stanowi wypełnienie zapisów Kontraktu Terytorialnego dla województwa wielkopolskiego.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego poinformował, że na łączny koszt planowanej inwestycji, wynoszący 375 mln zł, składają się środki z trzech źródeł: 237 mln zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WRPO 2014+), 36,6 mln zł z budżetu województwa, oraz 101,3 mln zł z budżetu państwa.

Według samorządu regionu, zgoda MR na użycie w ramach projektu zwiększonego wkładu finansowego budżetu państwa, zapisanego wcześniej w ramach WRPO 2014+, uwolni środki europejskie na inne inwestycje szpitalne w województwie i umożliwi ich realizację.

- Cieszymy się, że to, co udało nam się wynegocjować z Komisją Europejską, czyli możliwość finansowania budowy szpitala dziecięcego ze środków UE, jako projektu priorytetowego, a więc pozakonkursowego, a następnie wpisać do umowy z polskim rządem, czyli do Kontraktu Terytorialnego dla Wielkopolski z listopada 2014 roku, dziś stało się realne - poinformował w komunikacie urząd marszałkowski.

Brak zgody na przekazanie środków na szpital pediatryczny spowodowałby, według samorządu, konieczność zaciągnięcia większego kredytu, co w efekcie zablokowałoby kilka projektów szpitali powiatowych.

- To już ostatni element, na który czekaliśmy, aby móc uruchomić proces przygotowania umowy o finansowanie unijne dla samorządu województwa. My będziemy beneficjentem projektu budowy szpitala, a w naszym imieniu ten projekt będzie realizował inwestor zastępczy - spółka Szpitale Wielkopolski - powiedział Woźniak.

Jak dodał, proces sformalizowania projektu powinien nastąpić "w ciągu najbliższych tygodni". Budowa WCZD, po skompletowaniu pełnej dokumentacji technicznej, potrwać ma około dwóch lat. Na początku przyszłego roku powinien być ogłoszony przetarg na budowę placówki.

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka ma przejąć część działalności Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, oraz Ośrodka Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Kiekrzu. Centrum będzie świadczyć usługi medyczne w zakresie hospitalizacji oraz specjalistycznej opieki ambulatoryjnej o profilach: pediatrycznym oraz rehabilitacyjnym.

Najmłodsi pacjenci będą leczeni w pojedynczych salach, z których każda wyposażona zostanie w łazienkę oraz miejsce dla rodzica. W ramach inwestycji przewidziano m.in. utworzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, którego lokalizacja pozwoli na korzystanie z lądowiska Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przy Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.