PARTNER PORTALU
  • BGK

16 "dentobusów" ruszy w Polskę. Resort liczy na współpracę z samorządami

  • aw/PAP    21 grudnia 2017 - 16:55
16 "dentobusów" ruszy w Polskę. Resort liczy na współpracę z samorządami
"Dentobusy" są wyposażone tak jak nowoczesne gabinety stomatologiczne (fot.twitter.com/MinZdrowia)

Konstanty Radziwiłł podkreślił, że w Polsce jest bardzo dużo szkół, które - ze względu na małą liczbę uczniów - nigdy nie będą miały szans na prowadzenie własnych gabinetów stomatologicznych. I właśnie do takich placówek, działających w miejscowościach położonych dalej od dużych miast - program "dentobusy" jest skierowany.
• 16 "dentobusów" - mobilnych gabinetów stomatologicznych - będzie docierać do miejscowości, w których trudno o dostęp do dentysty.

• Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł odebrał te pojazdy w czwartek (21 grudnia) w Radomiu. Koszt zakupu to 24 mln zł.

• W ministerstwie zdrowia są zakończono prawie prace nad projektem ustawy, która w kompleksowy sposób obejmuje m.in. kwestie promocji profilaktyki i ochrony zdrowia dzieci i młodzieży.

 

"Dentobusy" są wyposażone tak jak nowoczesne gabinety stomatologiczne. "Ze wszystkim, co potrzebne jest do profilaktyki, przeglądów zębów i do leczenia, łącznie z aparatem rentgenowskim" - powiedział minister zdrowia. Zaznaczył, że te mobilne gabinety są bezpieczne i komfortowe zarówno dla pacjentów, jak i personelu.

Radziwiłł podkreślił, że w Polsce jest bardzo dużo szkół, które - ze względu na małą liczbę uczniów - nigdy nie będą miały szans na prowadzenie własnych gabinetów stomatologicznych. I właśnie do takich placówek, działających w miejscowościach położonych dalej od dużych miast - ten program jest skierowany.

Zakup "dentobusów" jest elementem programu, który resort zdrowia prowadzi już od dłuższego czasu.

"Wprowadziliśmy znacznie korzystniejsze zasady zamawiania świadczeń stomatologii dziecięcej w ramach NFZ; te świadczenia wykonywane u dzieci są wyżej płatne" - powiedział Radziwiłł. Ministerstwo zdrowia wprowadziło też preferencje dla gabinetów prowadzonych w szkołach, które - jak zaznaczył szef resortu - mają teraz większe szanse na zdobycie kontraktu.

W Polsce mamy do czynienia z epidemią próchnicy; Radziwiłł przypomniał dane środowiska stomatologów, że na tę chorobę cierpi ponad 90 proc. dzieci w wieku szkolnym. "To nie tylko problem zębów, zdrowia jamy ustnej, ale w przyszłości różne inne problemy zdrowotne, które ciągną się jako odległe konsekwencje próchnicy" - dodał minister.

Badania wykazały, że zły stan zdrowia jamy ustnej wpływa na stan zdrowia całego organizmu, zwiększając ryzyko rozwoju m.in. chorób układu krążenia czy cukrzycy.

Dlatego - zdaniem ministra - trzeba, po pierwsze, "odbudować myślenie o profilaktyce próchnicy, która jest stosunkowo prosta". "To nie jest tylko kwestia czyszczenia zębów, ale także odpowiedniego odżywania" - zaznaczył Radziwiłł.

"Mam nadzieję, że +dentobusy+, które niedługo wyjadą w Polskę, będą pierwszym sygnałem, że zdrowie jamy ustnej jest jednym z priorytetów, które musimy realizować, także razem z jednostkami samorządu terytorialnego" - powiedział szef resortu zdrowia.

Minister zaznaczył, że zakup "dentobusów", to element dużego programu inwestycyjnego. "W tym roku w stosunku do ub. roku udało się pozyskać dodatkowo ponad 6 mld zł dla służby zdrowia (…), z czego prawie 1 mld zł został spożytkowany na sfinansowanie dodatkowych zadań, dotychczas nigdy nie finansowanych" - powiedział Radziwiłł.

Wyjaśnił, że dzięki dodatkowym pieniądzom możliwa jest działalność szkolnych gabinetów, by dzieci miały na miejscu możliwość korzystania z opieki pielęgniarki lub higienistki szkolnej.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.