PARTNER PORTALU
  • BGK

18 małopolskich Domów Pomocy Społecznej wciąż nie spełnia standardów

  • PAP    23 lipca 2010 - 14:35
18 małopolskich Domów Pomocy Społecznej wciąż nie spełnia standardów

18 Domów Pomocy Społecznej w Małopolsce wciąż nie jest przystosowanych do standardów, które wprowadziła ustawa o pomocy społecznej sprzed sześciu lat. Wojewoda małopolski Stanisław Kracik przekazał pięciu samorządom 5,3 mln zł na programy naprawcze.
O dostosowanie DPS-ów do wymaganych standardów powinni zadbać starostowie, mają na to czas do końca tego roku. Chodzi o modernizację budynków i ich wyposażenia, zwiększenie oferty zajęć terapeutycznych, zatrudnienie wykwalifikowanego personelu.

W Małopolsce kryteriów ustawowych wciąż nie spełnia 18 placówek, w których jest prawie 2 tys. miejsc dla osób starszych, przewlekle chorych i niepełnosprawnych. Problem dotyczy placówek z powiatu tarnowskiego, oświęcimskiego, suskiego, wadowickiego, nowotarskiego, nowosądeckiego, z Tarnowa i Krakowa.

- W tym tygodniu wojewoda przekazał pięciu samorządom kwotę 5 mln 335˙tys. zł na remont 10 placówek. Przy przyznawaniu dotacji powiatom istotna była liczba placówek, które wciąż nie spełniają standardów, i liczba osób oczekujących w danym powiecie na miejsce w DPS-ie - powiedziała Monika Frenkiel z biura prasowego wojewody małopolskiego.

Największą dotację 4,3 mln zł otrzymał Kraków. - Dokładnie taką samą kwotę na programy naprawcze w DPS-ach przeznaczyła gmina. To warunek, by wojewoda mógł przekazać dotację  - powiedziała rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie Marta Chechelska.

Dzięki dotacji wojewody prace remontowe będą prowadzone w Krakowie w pięciu placówkach - w dwóch DPS-ach przy ul. Łanowej oraz w placówkach na osiedlu Sportowym, przy ul. Praskiej i Helclów.

W ramach programów naprawczych budynki są wyposażane w windy, instalacje i drzwi przeciwpożarowe oraz większą liczbę sanitariatów. Pomieszczenia są też dostosowywane do potrzeb niepełnosprawnych. Od 2005 roku gmina Kraków na podwyższenie standardów w DPS wydała w sumie niemal 19,5 mln zł.

- Do końca roku wszystkie DPS w Krakowie - poza placówką przy ul. Łanowej 43, gdzie zakres prac remontowych jest bardzo duży i nie uda się ich skończyć - będą dostosowane do obowiązujących standardów - zapewniła Chechelska.

W 17 DPS-ach w Krakowie jest blisko 900 miejsc. Najdłużej czeka się na miejsce w DPS dla osób somatycznie chorych i chorych psychicznie - średnio dwa lata.

W latach 2004-2009 wojewoda małopolski przekazał na programy naprawcze w DPS-ach oraz na utrzymanie standardów 61 mln zł, z czego 14,5 mln zł dla Krakowa.

Placówki, które nie zdążą na czas z dostosowaniem się do ustawowych standardów, mogą nie otrzymać zezwolenia na dalszą działalność.

Na terenie Małopolski znajduje się w sumie 88 publicznych i niepublicznych domów pomocy społecznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.