200 mln mniej na leczenie

  • Gazeta Wyborcza/ Rynek Zdrowia
  • 17-08-2010
  • drukuj
W planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia zapisano o 200 mln złotych mniej dla województwa śląskiego.

Tegoroczne kontrakty w porównaniu z zeszłorocznymi są średnio o 4 proc. niższe. Ale cięcia, jakie dotknęły szpitale, i tak były najmniejsze: poradnie specjalistyczne dostały kontrakty mniejsze o jedną dziesiątą, pracownie diagnostyczne (np. tomografii komputerowej) o jedną piątą, a dentyści nawet o jedną trzecią – pisze "Gazeta Wyborcza".

Budżet śląskiego NFZ-etu wzrósł z 6,7 mld zł do 7 mld zł w lipcu dzięki wyższym od przewidywanych wpływom ze składki zdrowotnej. W przyszłym roku wpływy ze składek dalej mają rosnąć, a jednak zgodnie z nową zasadą dzielenia pieniędzy śląski oddział Funduszu będzie miał do podziału między lecznice tylko 6,8 mld, czyli o 200 mln zł mniej niż obecnie.

To skutek wprowadzonego w zeszłym roku algorytmu, według którego dzielone są pieniądze między województwa - zyskują biedniejsze, bogatsze - tracą.

Jak przypomina GW za decydujące kryterium podziału pieniędzy między województwa przyjęto liczbę mieszkańców. Ich wiek, stan zdrowia czy zarobki liczą się już o wiele mniej. Dlatego w kolejnych latach udział w zdrowotnym budżecie na leczenie województw z największym potencjałem, czyli śląskiego i mazowieckiego, będzie malał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE