PARTNER PORTALU
  • BGK

23 szpitale i przychodnie w mega projekcie dla Mazowsza

  • PAP    17 września 2014 - 18:01
23 szpitale i przychodnie w mega projekcie dla Mazowsza

Mazowiecki samorząd rozpoczyna realizację projektu "E-zdrowie" - w ciągu dwóch lat ma powstać zintegrowany system zapisu, archiwizacji i udostępniania dokumentacji medycznej pacjentów obejmujący 23 samorządowe szpitale i przychodnie.
Realizacja projektu "E-zdrowie dla Mazowsza" będzie kosztowała ponad 88 mln zł, z czego ok. 72 mln zł będą stanowić środki z funduszy UE pozyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-13 - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej wicemarszałek województwa Wiesław Raboszuk.

W projekcie uczestniczą 23 placówki podlegające mazowieckiemu samorządowi. Zostaną one wyposażone w nowoczesne komputery i niezbędne oprogramowanie umożliwiające prowadzenie i łatwy dostęp do dokumentacji medycznej pacjentów. Placówki zostaną połączone siecią, która zapewni szybką wymianę informacji medycznych. Powstaną też repozytoria elektronicznej dokumentacji oraz zostanie zakupiony program, który umożliwi analizę statystyczną danych szpitali i pacjentów.

Czytaj też: W szpitalu w Iłży wdrożony został system informatyczny 

"To największy projekt medyczny na Mazowszu; jest prawdziwą rewolucją, jeżeli chodzi o informatyzację - obejmie największe szpitale regionu. Ułatwi życie zarówno pacjentom jak i lekarzom - z naszych wyliczeń wynika, że z nowego sytemu będzie mogło korzystać ok. 240 tys. mieszkańców regionu; usprawni on też prace ok. 8 tys. lekarzy" - poinformowała członek zarządu województwa Elżbieta Lanc. Dodała, że pacjenci będą mieli dostęp do informacji o historii swojego leczenia w internecie.

"Cały system powinien być gotowy najpóźniej w 2016 r." - zapewnił Wiesław Malicki, wiceprezes Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego; to ta placówka koordynuje realizację przedsięwzięcia od strony administracyjnej.

"Szpitale samorządowe będą miały jedną bazę danych, jeden sposób rozliczania, który będzie kompatybilny z systemami wszystkich podmiotów, które muszą korzystać z informacji o pacjentach - np. ZUS i NFZ. Powstanie zunifikowany system zapisywania i odczytywania dokumentacji - znajdą się w nim informacje o liczbie pacjentów, liczbie miejsc w poszczególnych placówkach i realizowanych w nich procedurach. Nie będzie dowolności interpretacyjnej" - tłumaczył Malicki.

Dyrektor szpitala bródnowskiego dodał, że sieć informatyczna, która połączy szpitale, będzie niezależna od sieci internet - dzięki temu ma być szybka, a zgromadzone w niej dane - dzięki ograniczonej dostępności z zewnątrz - mają być całkowicie bezpieczne.

"Elektroniczna dokumentacja medyczna szczególnie przyda się podczas niespodziewanych zdarzeń losowych - gdy pojawi się nagła potrzeba sięgnięcia do danych pacjenta, nie trzeba będzie już zabiegać o dokumentację w postaci papierowej, możliwy będzie szybki dostęp do tych informacji za pośrednictwem komputera" - powiedziała Lanc.

Jak zaznaczyła, mazowiecka sieć będzie gotowa do połączenia jej w przyszłości z ogólnokrajowym rejestrem informacji o pacjentach.

Czytaj też: Informatyzacja służby zdrowia się nie uda? 

Zgodnie z ustawą o systemie informacji medycznej wszystkie szpitale i przychodnie powinny przejść na prowadzenie dokumentacji w formie elektronicznej do 1 sierpnia 2017 r. Obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej jest częścią systemu informatyzacji ochrony zdrowia; zakłada on także wprowadzenie elektronicznych kart pacjenta, e-recept i e-skierowań.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.