PARTNER PORTALU
  • BGK

25 proc. szpitali planuje prywatyzację

  • AT    12 listopada 2012 - 19:44

Jedna czwarta szpitali publicznych w Polsce planuje przekształcenie w jednostki niepubliczne w latach 2012-2014 korzystając z nowych zasad, 72 proc. szpitali nie planuje tego, a trzy procent jest w trakcie - wynika z raportu "Analiza dotacji oraz planowanych inwestycji w branży medycznej".




Z powodu spodziewanych przekształceń w nadchodzących latach nastąpi zmniejszenie się rynku szpitali publicznych na rzecz niepublicznych. Warto zaznaczyć, że ustawa o działalności leczniczej jest też siłą napędową lepszego zarządzania i inwestycji.

Zmniejszenie rynku szpitali publicznych na rzecz niepublicznych, może oznaczać spadek liczby ogłaszanych przetargów na sprzęt medyczny. Nie oznacza to jednak zmniejszenia zamówień w tym zakresie. Firmy, które do tej pory pozyskiwały zlecenia dzięki wygranym przetargom i bacznie obserwowały ten rynek, teraz będą musiały monitorować również informacje o planowanych przekształceniach, inwestycjach oraz przyznanych dotacjach na sprzęt medyczny.  

Według danych zebranych przez Instytut Inwestycyjno-Przetargowy www.pressinfo.pl od  1 stycznia do 22 października 2012 roku, w Polsce, przyznano  351 dotacji na zakup sprzętu i aparatury medycznej. Najwięcej dotacji odnotowano w województwie mazowieckim – 94. Drugie miejsce to województwo śląskie – 33. Na Trzecim miejscu znajduje się województwo małopolskie z wynikiem 27. Najmniej w województwach opolskim – 7 oraz lubuskim – 6.

Na jaki cel zostały przyznane dotacje?

Zdecydowanie najwięcej dotacji przyznano na zakup wszelkiego rodzaju aparatury medycznej – jest to aż 54% całości. Spora część powędrowała na doposażenia i modernizacje – ok. 29%. Pozostałe 17% stanowiły inne dotacje.

W analizowanym przedziale czasowym w całej Polsce zaplanowanych zostało 421 inwestycji związanych z branżą medyczną. Najwięcej z nich zrealizowanych zostanie w województwie mazowieckim – bo aż 69. Najsłabiej pod tym względem sytuacja wygląda w województwach lubuskim i opolskim.

Co będzie przedmiotem planowanych inwestycji?

Podobnie jak sytuacja się miała przyznanych dotacjach, tak i w planowanych inwestycjach przeważać będą zakupy wszelkiego rodzaju sprzętu i aparatury medycznej – ok. 71% wszystkich. Plany w zakresie budowy, remontu czy innych modernizacji – plasują się na drugim miejscu – ok. 20%. Pozostałe stanowią ok. 9%. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (1)

  • JAR, 2012-11-13 09:14:05

    NO I POTEM POLACY TRZYMAJCIE SIĘ ZA KIESZEŃ NIEDOŚĆ ŻE DARMOZJADOM PŁACIMY SKŁADKI TO JESZCZE BĘDZIEMY DOPLACAĆ I CAŁE UZDROWIENIE SŁUŻBY ZDROWIA PRZEZ ARŁUKIEWICZA !