PARTNER PORTALU
  • BGK

276 osób ma internetowe konto pacjenta

  • Rynek Zdrowia (DM)    11 listopada 2011 - 08:10
276 osób ma internetowe konto pacjenta

Po czterech miesiącach od uruchomienia prototypu Internetowego Konta Pacjenta (IKP) w województwie małopolskim 276 osób zgłosiło wnioski rejestracyjne do systemu.
W projekcie skierowanym do osób chorych na cukrzycę uczestniczą cztery placówki medyczne, w tym Klinika Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Prof. Maciej Małecki, ordynator Kliniki Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowe, podczas konferecji zorganizowanej w czwartek (10 listopada) w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), podkreślał korzyści, jakie przyniosła placówce realizacja projektu IKP.

Prototyp Internetowego Konta Pacjenta zrealizowała w okresie od 5 stycznia do 4 października na zlecenie CSIOZ firma Unizeto. Budżet realizacji małopolskiego prototypu wyniósł 3,83 mln zł.

- Przyspieszyło to informatyzację kliniki. Obecnie na biurku każdego lekarza stoi komputer z dostępem do interentu - mówił prof. Małecki. Jego zdaniem ważną sprawą w realizacji projektu było zaznajomienie zespołu kliniki oraz kierownictwa i administracji Szpitala Uniwersyteckiego z najnowszymi trendami informatyzacji w medycynie oraz programem, który w najbliższych latach zacznie funkcjonować w całej Polsce.

Konstanty Radziwiłł, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej zwrócił uwagę na stosunkowo niewielką liczbę pacjentów, którzy zgłosili się do IKP. Podkreślił jednocześnie, że  możliwość sprawdzania w systemie statusu ubepieczeniowego pacjenta to fundamentalna sprawa.

Ireneusz Myzik, kierownik projektu P1 (docelowego projektu "Elektronicznej platformy gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych", w ramach którego uruchomione ma być także Internetowe Konto Pacjenta) w CSIOZ zapewnił, że wprowadzenie w ramach IKP usługi  identyfikacji pacjenta na podstawie dowodu osobistego i sprawdzenia statusu ubezpieczenia jest w planach.

Zaznaczył także, że CSIOZ zamierza w najbliższym czasie zintegrować prototypy IKP oraz e-recepty, który został wdrożony w powiecie leszczyńskim (Wielkopolska). Natomiast 30 września 2014, zgodnie z planami CSIOZ powinien zostać uruchomiony cały system realizowany w ramach projektu P1, którego przygotowanie ma kosztować w sumie około 712 mln zł.

Leszek Sikorski, dyrektor CSIOZ poinformował, że przeprowadzono już kolejny etap postępownia przetargowego na projekt P1.

- Chciałbym jak najszybciej wybrać podmioty już z krótkiej listy, które będą pracować nad docelowymi rozwiązaniami - dodał. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • czarny, 2011-11-11 11:43:31

    Przecież normalniejsze od jakiś kopmjutrów i inter-netu są zasady pani Kopacz, że tydzień czekam na wizytę do internisty, by mnie skierowano do specjalisty, co po 2 miesiącach zleca mi badania, których wyników nie zobaczę, bo mnie nie wydadzą a ma je specjalista co do końca roku nie ma wolnych numer...ków. Sam jestem na takiej ścieżce zdrowia, tyle że nie 2 lecz 3 miesiace na specjalistę czekałem, bo pół dniówki ma na papierki poświęcać. Ale jaja - pewnej pani gdy doczekała terminu badań przy mnie odmówiono ich, bo wedle komputera powinna być panem - tymczasem z osoby po zmianie płci wybranej z papieskiego Krakowa się śmieją, zamiast z Kopaczowej...  rozwiń