PARTNER PORTALU
  • BGK

3 mld zł rocznie na leczenie otyłości

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita    21 kwietnia 2012 - 08:31
3 mld zł rocznie na leczenie otyłości

Na tle innych krajów europejskich polskie nastolatki mają najłatwiejszy dostęp do niezdrowej żywności, wynika z badań naukowców ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Eksperci alarmują, że przybywa dzieci z nadwagą lub otyłością i sugerują, że interwencję w tej sprawie powinien podjąć resort edukacji – pisze „Rzeczpospolita”.

Naukowcy przebadali ponad 800 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów w wieku od 10 do 17 lat. Dowiedzieli się, że dostępność do niezdrowej żywności w domu i poza nim jest zdecydowanie wyższa w Polsce niż w Holandii, Wielkiej Brytanii czy Portugalii.

Efekt? W ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci z otyłością wzrosła czterokrotnie z 1 proc. do czterech. Podobnie z nadwagą, na którą cierpi już 13 proc. nastolatków. To zaś przekłada się na pieniądze.

Z szacunków Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że leczenie otyłości i jej konsekwencji kosztuje nawet 3 mld zł rocznie, tj. 5 proc. budżetu służby zdrowia – pisze „Rzeczpospolita”.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • nedpolams@op.pl, 2012-04-21 09:25:36

    Kolejny pasjonujący zbiór wiadomości z kosmosu. Każde zjawisko społeczne posiada przyczyny i skutki. Przebadanie 800 dzieci nie uprawnia do stawiania globalnej diagnozy.Ewolucja genetyczna związana jest z milionem elementów kształtujących kolejne pokolenia nie koniecznie li tylko z niezdrową żywnośc...ią , co w naszym kraju nie jest niemożliwe. Zbilansowano , że 3 mld rocznie na leczenie otyłości , jest jedno pytanie czy będzie to procedura tego typu , że w Warszawie powstanie parę ogranizacji dotowanych z budżetu i efektywnie na działanie podstawowe spłynie 5% ponieważ 95% pochłonie działanie administracyjne organizacji. W sytuacji gdzie co piąte dziecko do szkoły idzie bez śniadania taka dyskusja zapawa na kpinę . Skąd infornacje , że polskie dzieci mają łatwiejszy dostęp do niezdrowej żywności w stosunku do dzieci z Holandi , GB I Portugali . To jest pytanie do Ministerstwa Rolnictwa w jaki sposób dostają się na rynek Polski niezdrowe produkty. Dalej panuje okres radosnej twórczości kosztem społeczeństwa.  rozwiń