PARTNER PORTALU
  • BGK

425 mln zł kredytu dla szpitali

  • PAP    3 listopada 2010 - 19:36
425 mln zł kredytu dla szpitali

Województwo kujawsko-pomorskie otrzyma 425 mln zł z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na modernizację dziewięciu najważniejszych specjalistycznych szpitali w regionie
W środę 3 listopada władze samorządowe województwa podpisały umowę kredytową. Pieniądze mają pomóc szpitalom w osiągnięciu takich standardów wyposażenia, jakie mają podobne placówki w Europie Zachodniej. "Śmiało można powiedzieć, że to inwestycyjny pakiet stulecia. Ma on zapewnić konieczną transfuzję nowoczesności dla wojewódzkich lecznic" - podkreślił w środę marszałek województwa Piotr Całbecki. 

"Umowa jest efektem blisko rocznego procesu negocjacji i analiz; specjaliści z EBI przez wiele miesięcy rozważali sytuację naszej służby zdrowia, odbyło się w tej sprawie wiele spotkań i kilka wizytacji" - podkreślił Całbecki.

Stronami umowy są EBI i powołana dla realizacji programu wojewódzka spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, zaś jej gwarantem samorząd województwa.

Program modernizacji dotyczy szpitali w Bydgoszczy (Wojewódzki Szpital Dziecięcy, Centrum Onkologii, Centrum Pulmonologii i Szpital Obserwacyjno-Zakaźny), Toruniu (Wojewódzki Szpital Zespolony, Wojewódzki Szpital Dziecięcy i Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Psychiatrycznego), Włocławku (Szpital Wojewódzki) i Świeciu nad Wisłą (Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych).

EBI jest instytucją finansową Unii Europejskiej o niekomercyjnym charakterze, jego misją jest między innymi udzielanie długoterminowych pożyczek na realizację projektów inwestycyjnych, służących europejskiej spójności regionalnej.

Planowana modernizacja placówek medycznych jest kolejną inwestycją wojewódzkiego samorządu w służbę zdrowia. Wcześniej pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczono na remonty i modernizacje oraz zakupy sprzętu dla szpitali we wszystkich szesnastu powiatach ziemskich województwa.

Czytaj też:

Aparatura za 2 mln zł dla szpitala w Bydgoszczy 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.