PARTNER PORTALU
  • BGK

58,6 mln zł na modernizację centrum onkologii

  • PAP    11 kwietnia 2011 - 14:54
58,6 mln zł na modernizację centrum onkologii

58,6 mln zł będzie kosztował pierwszy etap dużej modernizacji Białostockiego Centrum Onkologii. 46 mln zł ma pochodzić z budżetu województwa, pozostałe środki z budżetu szpitala.
Radni sejmiku województwa podlaskiego wpisali w poniedziałek kwotę 46 mln zł na te inwestycje do prognozy finansowej województwa na lata 2011-2020.

Jak wyjaśnił odpowiedzialny za służbę zdrowia członek zarządu województwa podlaskiego Cezary Cieślukowski, podjęcie tej decyzji oznacza, że inwestycja może się rozpoczynać.

Prognoza zakłada, że w tym roku na modernizację ma być przeznaczone około 6-10 mln zł, a w kolejnych latach ma to być 15 i 25 mln zł – poinformował Cieślukowski.

Po 4 mln zł rocznie ma przeznaczać Białostockie Centrum Onkologii. Trwają starania o dofinansowanie przedsięwzięcia przez Ministerstwo Zdrowia.

Białostockie Centrum Onkologii jest jedynym szpitalem onkologicznym w województwie. Placówka wymaga modernizacji i wielu inwestycji. Władze regionu i szpitala podkreślają, że inwestycje w centrum onkologii są sprawą bardzo pilną.

Pacjenci narzekają na bardzo trudne warunki lokalowe. Na przykład w przyszpitalnej przychodni na 300 metrach kwadratowych w ciągu dnia przyjmowanych jest około 300 pacjentów.

Dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii dr Marzena Juczewska powiedziała, że gdy tylko otrzyma na piśmie uchwałę sejmiku w tej sprawie, szpital będzie mógł ogłaszać przetargi: najpierw na wyłonienie inwestora zastępczego, a później na wykonawcę modernizacji.

Juczewska podkreśliła, że gotowy jest już projekt modernizacji. Szpital ma też pozwolenie na budowę. Projekt kosztował 1,2 mln zł. Pierwszy etap inwestycji obejmuje głównie rozbudowę bloku operacyjnego oraz oddziałów zabiegowych, a także przychodni z dziesięcioma poradniami, powstanie też pododdział chemioterapii dziennej i wielopoziomowy parking, dojazdy pod blok operacyjny i izbę przyjęć.

Dyrektor Juczewska podkreśla, że modernizacja to wręcz „być albo nie być” białostockiej onkologii. Jak zaznaczyła, w ostatnim czasie, żeby dostosować się do wymogów UE, zlikwidowano np. 20 łóżek, choć jednocześnie braki w tym zakresie sięgają wciąż 60 łóżek.

W drugim etapie modernizacji centrum onkologii miałoby przyjął pomieszczenia od sąsiadującego z nim szpitala ginekologiczno-położniczego. Obie placówki należą do samorządu województwa podlaskiego. Białostockie Centrum Onkologii leczy rocznie około 8 tys. hospitalizowanych pacjentów, kolejne 3 tys. osób jest poddawanych chemioterapii na oddziałach dziennych.

Przyszpitalna przychodnia przyjmuje rocznie 60 tys. pacjentów. Dyrektor Juczewska podkreśla, że chorych na raka przybywa, rocznie średnio ok. 5 proc. W szpitalu kończy się właśnie termomodernizacja prowadzona dzięki dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Z UE pochodzi na ten cel 9 mln zł, cała modernizacja kosztuje około 11 mln zł – poinformowała dyrektor Juczewska. Jeszcze w tym roku szpital ma się też wzbogacić o czwarty, najnowocześniejszy aparat do napromieniania, tzw. przyspieszacz cyfrowy.

Sprzęt ma kosztować 11 mln zł. To pieniądze z Ministerstwa Zdrowia. Za 1 mln zł szpital ma dostosować do tej aparatury specjalne pomieszczenia.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.